W tym artykule przyjrzymy się konkretnym grupom mięśniowym, które są aktywowane podczas uprawiania nordic walking. Ćwiczenie to podnosi tętno bez zwiększania odczuwanego wysiłku. Wzmacnia ono duże mięśnie pleców i poprawia wydolność sercowo-oddechową. Jeśli jesteś ciekaw innych korzyści płynących z uprawiania nordic walking, czytaj dalej. Jest to świetne ćwiczenie dla każdego, kto chce poprawić ogólny stan zdrowia i kondycję.
Naukowcy odkryli, że nordic walking aktywował mięśnie dwugłowe ramienia, erector spinae i trapezius podczas zgięcia kolan w pozycji stojącej. Autorzy uważają, że działania te były odpowiedzialne za korekcję postawy u osób uprawiających nordic walking. Stwierdzili również, że aktywność mięśnia przywodziciela kręgosłupa wzrastała, gdy kijki do chodzenia były obciążone.
Zwiększa tętno bez zwiększania odczuwanego wysiłku
Jeśli masz problemy z utrzymaniem tętna podczas treningu, być może za dużo przyjmujesz. Może to zakłócać trening i regenerację, dlatego tak ważne jest monitorowanie tętna w bezpieczny sposób. Aby zmierzyć intensywność wysiłku fizycznego, należy skorzystać ze skali RPE (Borg Rating of Perceived Exertion), która obejmuje od sześciu do dwudziestu punktów. Użycie tego narzędzia pomoże określić, czy należy zrobić przerwę, czy zwolnić tempo.
Wzmacnia duże mięśnie pleców
Systematyczny przegląd programów nordic walking wykazał, że ma on pozytywny wpływ na wiele obszarów, w tym na stopień zaawansowania choroby, równowagę, funkcje motoryczne i jakość życia. Badacze zastrzegli jednak, że potrzebne są dalsze badania w celu potwierdzenia korzyści płynących z tych programów. Wzmocnienie dużych mięśni pleców jest ważną częścią każdego programu nordic walking, a szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży. Nordic walking może również pomóc w zapobieganiu osteoporozie i zachowaniu młodego wyglądu, dlatego warto zacząć od rutyny obejmującej wzmacnianie rdzenia.
Poprawia kondycję sercowo-oddechową
Badania wykazały, że nordic walking poprawia wydolność sercowo-oddechową. W badaniu z 1995 roku naukowcy porównali nordic walking z szybkim spacerem. Stwierdzili, że wydatek energetyczny grupy uprawiającej nordic walking był wyższy niż grupy kontrolnej. Wynik ten jest zgodny z wynikami kilku innych badań, które wykazały, że nordic walking może poprawić sprawność sercowo-oddechową. Ponadto, ten rodzaj marszu poprawia ciśnienie krwi i zwiększa poziom VO2.
Zmniejsza nacisk na dolne partie ciała
Badania wykazały, że rutyna ćwiczeń znana jako nordic walking pomaga zmniejszyć obciążenie dolnej części ciała. Według badań przeprowadzonych przez Böhne & Abendroth-Smith oraz Hansen, Henriksen, Larsen & Alkjaer, nordic walking jest skuteczny w zmniejszaniu nacisku na dolne partie ciała. Technika ta wymaga silnej koordynacji pomiędzy ramionami i nogami. Poprawia również profil tłuszczowy krwi.