Nordic walking – jako forma rekreacji

Nordic walking – jako forma rekreacji

Nordic walking to aktywność bardzo popularna, promowana hasłem, „dla wszystkich”. Pytanie pojawia się, gdy zastanowimy się nad charakterem tej aktywności. „Nordic walking – jako forma rekreacji”. Czy i takim stwierdzeniem można określić chodzenie z kijkami, traktując je nie tylko jako aktywność czysto sportową, ale także rekreacyjną? Zdecydowanie tak! Dlaczego? I co najważniejsze: jak zacząć? Na te pytania odpowiada artykuł. 

Nordic walking jako forma rekreacji – czym jest nordic walking, dlaczego warto ćwiczyć?

Nordic walking to, najprościej mówiąc, „marsz z odpowiednimi kijkami”, szczegółowej – marsz równym krokiem, z zaznaczaniem każdego kroku wbiciem kijka. Dlaczego warto chodzić z kijkami? To ćwiczenia, podczas których – za sprawą kijków – ćwiczona jest zarazem górna, jak i dolna połowa ciała. Jednocześnie nordic walking jest bardziej efektywny niż zwykły marsz, jednak mniej męczący niż bieganie. Doskonale sprawdza się więc jako metoda rekreacji, która da przyjemność i efekty, jednocześnie przesadnie nie męcząc. Nawet w stosunku do biegania tego typu aktywność wypada lepiej, bo angażuje 90% mięśni ciała, podczas gdy bieganie tylko 40%. Co warte wspomnienia, chodzenie z kijkami doskonale działa na kręgosłup, a to jest ważne szczególnie w czasach, w których większość ludzi pracuje i odpoczywa w pozycji siedzącej, która niestety nie pomaga w tej właśnie kwestii. Garbienie się czy inne wady powstałe podczas nadmiernego siedzenia mogą być przezwyciężone właśnie dzięki tej metodzie rekreacji i ćwiczeń. Wzmocnienie mięśni pleców i kręgosłupa, to nie jedyny sposób, w jaki chodzenie z kijami pomaga osobom, które spędzają zbyt dużo czasu siedząc. Kijki pozwalają na zmniejszenie napięcia ramion i szyi. Ostatecznie przyczyniają się nie tylko do sprawności, ale i do urody, ujędrniając i poprawiając wygląd skóry. Trudno więc o bardziej produktywnie spędzany czas, podczas odpoczynku. Jeśli lubisz spacery oraz podróże, odwiedź OtoBilety.pl i znajdź idealne miejsce takie jak Wieliczka na długie spacery!

Przeczytaj również:  Nordic walking - Częstotliwość i regeneracja

Nordic walking jako forma rekreacji – dla kogo poleca się ćwiczenia?

Nordic walking polecany jest więc jako forma rekreacji dla osób cierpiących na różnorodne problemy zdrowotne. Poza wspomnianymi tu problemami z kręgosłupem oraz napięciem ramion i szyi, z metody tej mogą skorzystać osoby z problemami z sercem lub będące w trakcie kinezyterapii (leczenia ruchem). Ćwiczenia tego typu stosować można niezależnie od wieku. Ta metoda rekreacji nie obciąża stawów, dlatego też stanowi doskonałą metodę odpoczynku dla osób starszych. Dodatkowym plusem jest fakt, że stosowanie kijków minimalizuje ryzyko potknięcia i utraty równowagi, co stanowi dodatkowy plus tak dla osób starszych, jak i np. kobiet ciężarnych, którym także polecana jest taka aktywność jako forma rekreacji. Nordic walking to także idealny sposób na aktywny odpoczynek dla ludzi młodych. Niebagatelne znaczenie ma tu fakt, że ćwiczenie w ten sposób pozwala w odpowiednim momencie wyrobić właściwą postawę, wzmocnić kości i stawy, a także wyćwiczyć w młodych osobach grację i sprawność ruchu. W każdym z wymienionych tu przypadków nordic walking pomaga wzmocnić wytrzymałość organizmu. Trudno więc znaleźć dyscyplinę, która, poprzez rekreację, niosłaby za sobą tak wiele pozytywów. 

Nordic walking jako forma rekreacji – jak zacząć ćwiczyć? 

Jak więc zacząć ćwiczyć, jeżeli chcemy chodzić z kijkami rekreacyjnie, a nie wyczynowo? Należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie wyposażenie i technikę chodzenia. Wybieramy kijki wyłączne do tego celu przeznaczone. Kijki tego typu najczęściej produkowane są z włókna węglowego, przez co charakteryzują się wytrzymałością, a zarazem lekkością. W asortymencie sklepów znaleźć można także modele z aluminium albo włókna szklanego. Ważne jest, by wybrać kijki przeznaczone do takiej aktywności, bo tylko takie wyposażone są w dodatkowe rękawiczki – na górze – które pomagają wyrobić i utrzymać odpowiedni chwyt, co przekłada się na jakość chodzenia. By łatwiej czyścić kijki, wybieramy te z odłączanymi rękawiczkami. Równie ważne dobranie jest odpowiednie uregulowanie wysokości kijów – długość optymalna to 65% wzrostu, dla osób zaczynających z chodzeniem z kijkami długość kijków może być nieco większa. A jak zacząć rekreacyjnie chodzić z kijkami, by nie zrobić sobie krzywdy? Istnieje kilka ważnych zasad na start. Stawiamy długie kroki, a do ćwiczeń przygotowujemy się w trzech fazach. Na początku po prostu niesiemy kije, by oswoić się z nowym przyrządem, potem ciągniemy je za sobą, by ostateczni zacząć je wbijać – tu przyda się praca z instruktorem. Wbrew pozorom nordic walking nie jest prostą aktywnością, do tego stopnia, że technika chodzenia może co niektórych przytłoczyć.

Przeczytaj również:  Jakie mięśnie aktywuje Nordic Walking?

Nie warto temu ulegać, z prostej przyczyny – chodzenie z kijkami posiada jeszcze jeden walor rekreacyjny, nie wymieniony wcześniej – pozwala cieszyć się przebywaniem na powietrzu. Warto więc włożyć nieco wysiłku, by zachwycać się pięknem przyrody, jednocześnie robiąc coś dla swojego zdrowia. Po prostu odopczywając.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *