Nordic walking – jako forma siłowni

Nordic walking – jako forma siłowni

Nordic walking jest rodzajem aktywności fizycznej, która skupia się na dynamicznym marszu, przy pomocy specjalnie zaprojektowanych kijków. Wiele osób zastanawia się, czy ten rodzaj treningu, może w pewien sposób stanowić alternatywę dla ćwiczeń na siłowni. Czy więc nordic walking może być jedną z form ćwiczeń siłowych?

Nordic walking- które grupy mięśni aktywizuje?

Nordic walking to nic innego jak niezwykle prosty do wykonania trening, do którego niezbędne są jedynie odpowiednio dobrane kijki. Samym sednem treningu jest dynamiczne maszerowanie. Niemniej jednak nie jest to zwykły, przyspieszony chód. W nordic walking chodzi głównie o sprawne skoordynowanie ruchów rąk i ramion z rytmem marszu, a także na podbudzeniu do pracy praktycznie wszystkich grup mięśniowych. Czy wiedzieliście, że nordic walking aktywizuje ponad 90% mięśni naszego ciała? Warto w tym momencie zaznaczyć, że ćwiczenia na siłowi aktywizują jedynie poszczególne grupy mięśni w momencie wykonywania odpowiednich ćwiczeń. Niemniej jednak wykorzystanie ciężarów zwykle uważane jest za jeden z najważniejszych czynników predysponujących do rozwinięcia i wybudowania solidnej masy mięśniowej. Jednak warto dodać, że mięsnie nie będą odpowiedni wyrzeźbione, jeśli w dalszym ciągu będą znajdować się pod tkanką tłuszczową. Wobec tego, do treningu siłowego niezbędne jest również wykonywanie ćwiczeń cardio, które pomogą spalić zbędne kalorie, a także podniosą wytrzymałość organizmu, dzięki czemu będzie mógł o wiele efektywniej wykonywać inne ćwiczenia. Nordic walking jednak jest swoistym połączeniem lekkiego treningu siłowego z treningiem wydolnościowym. Aktywizuje on grupę mięśni ramion, nóg, rąk, kręgosłupa, a co najważniejsze jest również rodzajem treningu kondycyjnego, który sam z siebie zwiększa wydolność organizmu i ogólnie pojęta tolerancje na wysiłek fizyczny. Nordic walking, mimo tego, że nie wygląda on na trening zbyt skomplikowany wymaga odpowiedniej techniki oraz akcesoriów w postaci kijków, które są wstanie skutecznie przenieść ciężar i energię, odciążając tym samy o 5 kilogramów kręgosłup i stawy kolanowe. Równie dobrą aktywnością fizyczną jest jazda na rowerze, dowiedz się o niej więcej z serwisu Roweres!

Przeczytaj również:  Jakie mięśnie aktywuje Nordic Walking?

Nordic walking- czy może on zastąpić siłownię?

Wiele osób zastanawia się, czy nordic walking może zastąpić im siłownie? Otóż nie każdy bowiem ma czas i chęci na spędzanie długich godzin w przepełnionych salach na siłowni. O wiele lepiej więc brzmi możliwość wykonywania sportu na świeżym powietrzu bez zbędnych spojrzeń gapiów i uśmieszków z ich strony. Tak więc, dla wszystkich osób, które poszukują swoistej alternatywy dla siłowni, to właśnie nordic walking stanowi idealne rozwiązanie. Dzięki temu, że maszerowanie w dynamiczny sposób z kijkami jest rodzajem treningu wydolnościowego, nordic walking skutecznie przyczyni się do spalania zbędnej tkanki tłuszczowej, a także przyspieszenia procesów metabolicznych w organizmie. Co więcej, dzięki zaktywizowaniu praktycznie wszystkich partii mięśniowych, doprowadzi on do równomiernej pracy mięśni, co będzie z kolei sprzyjało ich rozwojowi i budowie. Można więc śmiało powiedzieć, że nordic walking jest idealną alternatywą dla siłowni, która jednocześnie jest połączeniem tradycyjnego treningu cardio z niezbyt wymagającym treningiem siłowym. Oczywiście, niezbędne jest w pierwszej kolejności doskonałe opanowanie techniki nordic walking, by rzeczywiście mięsnie zostały pobudzone do odpowiedniej pracy. Niemniej jednak już przy wykonywaniu tego rodzaju aktywności fizycznej przez około 3 dni w tygodniu ciało może zmienić się nie do poznania, a najbardziej zauważalne będzie poprawienie się ogólnego stanu kondycyjnego i wydolnościowego organizmu. Co więcej, ćwiczenia outdoor sprzyjają również większemu dotlenieniu się organizmu, a to z kolej będzie przekładało się na lepsze samopoczucie i więcej energii. Podsumowując nordic walking z powodzeniem może zastąpić godziny treningu siłowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *