Nordic walking – podstawy dla kobiet w ciąży

Nordic walking – podstawy dla kobiet w ciąży

Nordic Walking jest aktywnością fizyczną polegającą na spacerze z charakterystycznymi kijami. Składają się one z trzech części: kijka głównego, rękojeści z odpowiednią rękawiczką oraz groty wyposażonej w talerzyk. Sport ten jest dobrą opcją zarówno dla osób, chcących rekreacyjnie spacerować, jak i również dla kobiet w ciąży, gdyż pozytywnie oddziałuje na organizm.

Nordic Walking angażuje górne partie mięśni i stanowi naturalną formę ruchową na świeżym powietrzu. Nie stanowi obciążenia dla stawów ani kręgosłupa, stąd też jest zalecaną formą aktywności dla kobiet w ciąży. Poprzez naprzemienne ruchy rąk i nóg, które wspomagają specjalistyczne kijki, można dopasować własny, indywidualny rytm chodzenia. Korzystnie wpływa również na kondycję i poprawia pracę układu naczyń krwionośnych, i co najważniejsze, aktywność tą można uprawiać w każdym miejscu i o każdej porze.

Nordic Walking – podstawy dla kobiet w ciąży

    Nordic Walking dla kobiet w ciąży jest formą aktywności korzystnie wpływającą na zdrowie. Główną zaletą jest możliwość spacerowania niezależnie od pory roku. Zalecane jest jednak, aby chodzić po terenach o nawierzchni spełniającej określone kryteria. Przede wszystkim warto wybrać miejsca, które mają niewyboiste, miękkie podłoże, gdyż pozwala to na odpowiednią pracę stawów. Tempo chodzenia należy dostosować do własnych predyspozycji. Spacerowanie z kijkami ma pozytywny wpływ na kondycje i wytrzymałość organizmu. Poprzez kontakt z naturą i regularne chodzenie organizm zwiększa wydolność i tolerancje na wysiłek. Używając właściwej techniki pracy z kijkami, kobieta w ciąży może poprawić stabilność swoich stawów i odpowiednio odciążyć pracę kręgosłupa. Prawidłowa postawa wraz z odpowiednim stylem maszerowania przyczynia się do właściwej stymulacji mięśniowej oraz prawidłowego oddechu. Warto wspomnieć też o dobraniu właściwego tempa, który należy dopasować indywidualnie, gdyż łatwo doznać kontuzji w wyniku zbyt dużej intensywności, bądź skręcania. Odpowiednie obuwie i wybranie właściwego miejsca na spacer to kolejne z czynników, na które warto zwrócić uwagę. Miejsca takie jak lasy, parki czy też tereny o miękkiej nawierzchni są wskazane dla Nordic Walkingu. Systematyczność w spacerowanie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego. Korzyścią dla kobiet w ciąży jest też możliwość spalania nadmiaru kalorii. Aktywność fizyczna w tej formie pozwala na usprawnienie metabolizmu i odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie serca. Warto zapoznać się z prawidłową techniką chodzenia i szczególnie uważać na wszelkiego rodzaju dziury, kamienienie, czy też śliskie nawierzchnie, które mogłyby przyczynić się do upadku. Właściwa postawa i równowaga przy pomocy kijków umożliwia zazwyczaj pokonywanie przeszkód, aczkolwiek trzeba zachować wszelkie środki ostrożności. Ponadto, Nordic Walking niesie ze sobą szereg innych korzyści. Są nimi m.in lepsze samopoczucie oraz pozytywny wpływ na radzenie sobie z codziennym stresem. Bezpieczny i łatwy w nauce sport, jest wskazany na kobiet w ciąży i odpowiada za zdrowy tryb życia.

Przeczytaj również:  Nordic walking - podstawy dla otyłych

Korzyści z Nordic Walking dla kobiet w ciąży

– Wpływa korzystnie na zdrowie, w szczególności na pracę układu oddechowego, pracę serca, jak i również całego układu krwionośnego

– Poprawia kondycję i zapewnia odpowiednio szybki powrót do formy

– Neutralizuje możliwość wystąpienia zastojów żylnych

– Świeże powietrze korzystnie wpływa na samopoczucie

– Stanowi etap przygotowawczy do porodu

– Zapobiega powstawaniu nadmiernych skurczy

– Umożliwia prawidłową pracę stawów oraz kręgosłupa i dba o prawidłową postawę

– Kijki zapobiegają też ewentualnym przemęczeniom organizmu, zapewniając komfort użytkowania

– Sport ten jest popularny zarówno dla kobiet w ciąży, jak i dla osób chcących uprawiać ten sport rekreacyjnie

– Dba o prawidłową sylwetkę poprzez odpowiednią pracę górnej partii mięśni

– Stanowi bezpieczną formę ruchu

– Nordic Walking umożliwia spacerowanie w różnych porach roku, dzięki temu w sposób komfortowy można ułożyć odpowiedni plan treningowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *