Kijki nordic walking – jakie są ich rodzaje i zastrosowanie

Kijki nordic walking – jakie są ich rodzaje i zastrosowanie

Nordic walking jest to idealny wybór  dla tych, którzy szukają sportu, który z jednej strony będzie angażował wiele różnych części ciała, a z drugiej nie będzie zbyt wymagający dla początkujących. Ponadto może być uprawiany przez cały rok i nie wymaga drogiego sprzętu, wystarczą dobre kije. Dzieci, osoby w średnim i starszym wieku mogą chodzić dla korzyści zdrowotnych. Tematem treści poniżej są kijki nordic walking dla początkujących Przekonaj się, które kijki będą dla Ciebie odpowiednie.

Z jakich materiałów są wykonane kijki nordic walking?

  • Stal – jeśli chodzi o wytrzymałość, to nic nie możemy zarzucić w tym wypadku, aczkolwiek niezbyt nadają się do nordic walking pod względem swojej masy. 
  • Aluminium – Podobnie jak w branży rowerowej, aluminium okazało się być materiałem o najlepszym stosunku jakości do ceny. Odpowiedni stop zapewnia doskonałą wytrzymałość, sztywność, lekkość i podstawową absorpcję drgań. Kijki nordic walking wykonane z aluminium to świetny wybór dla początkujących, którzy poszukują solidnego sprzętu w niskiej cenie.
  • Włókno węglowe – włókno węglowe jest najdroższym i najbardziej poszukiwanym materiałem przez sportowców. Nie ma sobie równych pod względem niskiej wagi i amortyzacji. Wysoka sztywność sprawia również, że kijki doskonale przekazują energię generowaną przez ramiona i nie rezonują przy pchaniu. Włókno węglowe to bardzo droga technologia, dlatego często łączy się je z innymi materiałami, np.: kompozyty z włókna szklanego.
  • Bambus –  jest tani i łatwy w obróbce. Z tych powodów producenci decydują się na łączenie bambusa z włóknem węglowym w różnych proporcjach.

Jaką długość kijka wybrać?

Kij powinien mieć odpowiednią długość, ponieważ tylko model odpowiedni do Twojego wzrostu pozwoli Ci chodzić sprawnie, wygodnie i przy prawidłowej technice. Możesz wybrać sztywny kij o określonej długości lub kij teleskopowy z możliwością regulacji. Drugie rozwiązanie wydaje się prostsze, ale należy pamiętać, że taki mechanizm nieuchronnie zwiększa swoją masę, więc lepiej raz się postarać i dopasować kij do swojego wzrostu i potrzeb.

Przeczytaj również:  Nordic Walking - Jakie są praktyczne akcesoria na kijki

Jeśli jednak chcesz spróbować czegoś innego niż nordic walking, warto rozważyć również inne aktywności, takie jak hulajnoga. Hulajnoga to świetna alternatywa dla osób, które szukają dynamicznego i ekscytującego sposobu na utrzymanie formy fizycznej. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź Binetics Polska, które oferuje szeroki wybór informacji na temat sprzętu i technik popularnych sportów.

Budowa kijków do nordic walking

Grot – Kijki do nordic walking mają taką końcówkę, która zapewni stabilne wsunięcie i podparcie w podłożu oraz chroni przed uszkodzeniem. Najwyższej jakości końcówki są wykonane  ze stopu węgla i tytanu, dzięki czemu są bardzo trwałe, odporne na zużycie i o połowę lżejsze od stali. Groty wykonane są ze stali lub aluminium. Materiały te nie powinny być używane do ich produkcji, ponieważ są za bardzo miękkie i bardzo szybko się zużywają. Chociaż groty są skuteczne podczas spacerów po parku lub w lesie, na twardszych powierzchniach będziesz potrzebować gumowej powłoki, aby nie zniszczyć grotu.

Rękojeść – W dzisiejszych czasach coraz większą popularnością w użytkowaniu cieszy się rękojeść swoją uniwersalną, ergonomiczną i symetryczną rączką o owalnej powierzchni, charakteryzującą się prostszą i gładszą konstrukcją, pozwalającą na swobodne trzymanie go kijów pod różnymi kątami. Rękojeść jest to nic innego jak element służący do wygodnego trzymania kija. Wykonany jest z materiałów naturalnych (korek naturalny wzmocniony kauczukiem naturalnym) lub  sztucznych (plastik, guma). Zastosowanie takiego korka naturalnego w formie wkładki w rękojeści  zapewnia dobry chwyt oraz zwiększa komfort użytkowania, zmniejszając możliwość zarysowań i odcisków na palcach u rąk. Uchwyty można regulować dla lewej i prawej ręki. 

Trzon – najczęściej jest wykonywany z aluminium, łączony również z włókna szklanego bądź włókna węglowego. Kijki do nordic walking z aluminium rzadko są niezdatne na złamania lub wygięcia. Trzeba pamiętać również o tym, że są ciężkie, co dobrze sprawi się w przypadku wysokich osób. Decydując się na zakup kija, warto wziąć kijek jednoczęściowy. Patrząc na kije dwuczęściowe i na ich możliwość regulacji jest duża szansa, że przy regularnym i dłuższy, korzystaniu ten mechanizm się rozreguluje i nie będzie działał prawidłowo, co wpływa na trzon. Jednocześnie zwiększa to ryzyko na uszkodzenie naszego ciała podczas ćwiczeń.

Przeczytaj również:  kijki nordic walking - jak założyć na nie buciki i jakie dobrać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *