Nordic walking – podstawy dla niepełnosprawnych

Nordic walking – podstawy dla niepełnosprawnych

Z roku na rok coraz więcej Polek i Polaków decyduje się na rozpoczęcie przygody ze szczególną formą aktywności fizycznej, którą jest nordic walking. Dynamiczne maszerowanie z kijkami uważane jest bowiem za sport dla każdego. Tak więc jak wyglądają podstawy nordic walking dla niepełnosprawnych?

Prezentowany tekst jest efektem naszych działań w partnerstwie z newlinesport.pl

Nordic walking- sport dla każdego

Powszechną opinią, panującą w społeczeństwie jest to, że nordic walking jest sportem przeznaczonym dla każdego. Zwykle wspomina się o tym, że mogą uprawiać go zarówno seniorzy, dzieci, a także osoby bez względu na płeć. W tym momencie, nie można pominąć osób niepełnosprawnych, które również chętnie podejmują różnego rodzaju aktywności fizyczne. Co więcej, w ich przypadku, w zależności od stopnia zaawansowania niepełnosprawności, nordic walking może mieć formę terapii i rehabilitacji ruchowej. Mówiąc więc o sporcie, który może być uprawiany przez każdego, warto wymienić także tych, którzy na co dzień borykają się z przeciwnościami losu, które tak naprawdę nie są od nich całkowicie zależne. Jak wiadomo, można wyróżnić kilka klas niepełnosprawności, a także stopnia ich zaawansowania. Niemniej jednak żadna z nich nie jest przeszkodą do tego, by rozpocząć swoją przygodę z nordic walking.

Nordic walking- sposób na skuteczną terapię ruchową

Z racji tego, że nordic walking jest rodzajem treningu wytrzymałościowego, oczywistym jest fakt, że angażuje on ponad 90% mięśni naszego ciała. Co ciekawe w przypadku rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, a także mentalnymi jak np. nerwica lub schizofrenia, to właśnie nordic walking może stać się świetną terapią. Warto zaznaczyć w pierwszej kolejności, że nordic walking odbywa się na świeżym powietrzu, a dotlenienie organizmu oraz umiejętność zapanowania nad oddechem, jest jedną z technik relaksacyjnych stosowanych w przypadku osób ze schorzeniami psychicznymi. Pomoże to ukoić nerwy, a w także rozładować nadmiar emocji, co doprowadzi do wewnętrznego uspokojenia się. Co więcej, w przypadku osób po amputacjach, które dopiero co uczą się korzystać z protezy kończyny górnej lub dolnej, niezwykle ważna jest odpowiednia koordynacja ruchowa i to właśnie ona jest głównym przedmiotem zajęć z rehabilitantem Nordic walking w dużej mierze opiera się na odpowiednim skoordynowaniu pracy rąk i nóg, a także utrzymania prawidłowej postawy. Może wiec przyczynić się do jeszcze bardziej efektywnej terapii i szybszego powrotu do pełnej sprawności. Warto nadmienić również fakt, że nordic walking znacznie wzmacnia mięśnie i sprawia, że stają się one mocne i stabilne, co może być niezwykle ważne w przypadku osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, które przez długi okres rekonwalescencji nie miały styczności z nawet najmniejszym wysiłkiem fizycznym. Wówczas mięśnie wymagają odpowiedniego pobudzenia i stopniowego treningu wzmacniającego, by można było odzyskać pełną sprawność ruchową.

Przeczytaj również:  Ćwiczenia na łydki - jak ćwiczyć efektywnie?

Nordic walking dla osób z niepełnosprawnościami- jak zacząć?

W pierwszej kolejności osoby niepełnosprawne powinny odpowiednio wyposażyć się wygodne buty, a także kijki z odpowiednimi akcesoriami. W przypadku osób niewidomych, konieczna będzie także specjalna, elastyczna linka, która połączy osobę z jej przewodnikiem. Pierwszy trening nordic walking dla niepełnosprawnych nie powinien trwać dłużej niż 30 minut. Często nawet pierwsze 15 minut może okazać się wystarczające. Warto skupić się przede wszystkim na zachowaniu odpowiedniej postawy, czyli wyprostowanych pleców i wypiętej klatki piersiowej. Kolejno można spokojnie trenować i skoordynować ruch ramion, który musi zostać dopasowany do tempa marszu. Pierwszy trening powinien odbywać się bez żadnej presji, oraz szczególną uwagę należy poświęcić na opanowanie odpowiedniej techniki oddechu. Każdy kolejny trening nordic walking, można nieco wydłużać w czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *