Nordic walking – podstawy dla otyłych

Nordic walking – podstawy dla otyłych

Nordic walking to popularna w ostatnich latach forma sportu. Jest to bezpieczne i mało inwazyjne ćwiczenie przeznaczone szczególnie dla osób otyłych. Aby bezpiecznie trenować warto poznać podstawy nordic walking jeszcze przed pierwszym treningiem.

Nordic walking – nowa moda czy szansa dla otyłych? 

Nordic walking to forma rekreacji wywodząca się z Francji. Jest to rodzaj dynamicznego marszu z odpowiednimi kijkami trzymanymi w dłoniach. Sport ten stał się bardzo popularny w ostatnich latach ze względu na jego uniwersalność, ponieważ ćwiczyć może osoba w każdym wieku. Kolejną zaletą nordic walking jest fakt, że sport ten można wykonywać już przy bardzo małych nakładach finansowych – musimy jedynie zaopatrzyć się w specjalne kijki do marszu, które nie są drogie. Piesze wędrówki możemy uprawiać wszędzie – wędrować po chodnikach wielkich miast, przez leśne ścieżki czy specjalnie przygotowane górskie szlaki. Dodatkowo marsze mogą być idealną rozrywką dla indywidualnej jednostki, pary czy nawet całej grupy. Dzięki temu, że sport ten nie wymaga żadnych umiejętności fizycznych łatwo jest zebrać grupę chętnych do wykonywania lekkich, ale dających efekt, ćwiczeń na łonie natury w motywującym towarzystwie. Nordic walking jest prostą i przyjemną formą spędzania czasu. Pomimo oczywistych zalet płynących z utrzymania dziennej dawki aktywności fizycznej, niewątpliwą wartością dodatnią jest możliwość wprowadzenia marszu jako elementu procesu odchudzania. Z uwagi na niski poziom trudności ta forma spędzania wolnego czasu jest szczególnie dedykowana osobom otyłym, które podczas godzinnego marszu są w stanie spalić nawet 500 kalorii.

Nordic walking w połączeniu z dietą ketogeniczną pozwoli Ci uzyskać podwójne efekty. Więcej informacji o diecie ketogenicznej znajdziesz na: https://ketomierz.pl/dieta-ketogeniczna-jadlospis
Przeczytaj również:  Nordic walking - podstawy dla kobiet w ciąży

Jak bezpiecznie przygotować się do wędrówki – podstawy nordic walking dla otyłych.

Nordic walking to przyjemna forma zapoznania się z szerokopojętym sportem. Jest to jedna z najmniej wymagających form rekreacji. To co jest mile widziane to pozytywne nastawienie i chęci do rozpoczęcia ćwiczeń. Jeżeli to już mamy, pora zabrać się za techniczne przygotowanie. Po pierwsze buty – muszą być solidne i nie mogą uciskać. To na nogach opierać się będzie cała praca Twojego ciała, dlatego zadbaj o to, aby były odpowiednio chronione. Dodatkowe wkładki żelowe pomogą Ci utrzymać odpowiednie krążenie oraz sprawią, że Twoje stopy nie zmęczą się zbyt szybko. Po obuwiu – czas na strój. Strój musi być lekki i przewiewny. Wybierz takie materiały, które będą elastyczne i nie skrępują Twoich ruchów. Dodatkowym atutem będzie materiał z odpowiednią cyrkulacją powietrza. W sezonie letnim nie zapominaj o nakryciu głowy i kremie z filtrem UV. W zimowych miesiącach z kolei warto wyposażyć się w bielizną termiczną. Oczywiście ostatnim elementem są kijki do marszu, które możesz nabyć w każdym sklepie z akcesoriami sportowymi. Większość z par możesz kupić już za około 100 złotych.

Fizyczne przygotowania – podstawy nordic walking dla otyłych.

 Ze względu na bezpieczeństwo osób ćwiczących zaleca się zapoznanie z podstawami ćwiczenia, które będą szczególnie ważne dla osób otyłych. Przed każdym wyjściem na marsz koniecznie musimy zastosować rozgrzewkę wszystkich partii ciała, zwracając szczególną uwagę na pracę nóg. Rozgrzewka powinna trwać około 5-8 min i składać się z ćwiczeń rozciągających i rozgrzewających. Warto zastosować sekwencję składającą się ze skłonów, przysiadów i szybkiego truchtu. Po rozgrzewce rozpoczynamy dynamiczny, jednostajny marsz. Warto trzymać się określonego tempa, nie przyspieszać ani nie spowalniać. Na sam początek warto wybierać proste trasy o jednolitej nawierzchni, a w miarę upływu czasu zdecydować się na urozmaicenie marszu o bardziej wymagające ścieżki np. ze wzniesieniami. 

Przeczytaj również:  Ćwiczenia na łydki - jak ćwiczyć efektywnie?

Warto jeszcze dziś wdrożyć plan codziennej aktywności fizycznej do swojego trybu życia. Nordic walking jest świetnym wyborem szczególnie dla początkujących amatorów sportu jak i dla tych, którzy chcą rozpocząć bezpieczną przygodę z aktywnym odchudzaniem. Przekazane wskazówki z pewnością ułatwią Ci pierwszy trening w plenerze. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *