Mimo jasnych zasad określonych w Kodeksie pracy nadal wielu pracowników czuje się niedoinformowanych, co do L4. Wychodzenie z domu, uprawianie ulubionego sportu – czy to możliwe na zwolnieniu lekarskim?
W Polsce wystawia się coraz więcej zwolnień lekarskich. Każde z nich jest inne i ma indywidualny przebieg. Nie musisz być osobą leżącą, która wymaga pomocy 24 godziny na dobę, aby je otrzymać. Istnieje wiele dolegliwości, które wykluczają z wykonywania odpowiedzialnych obowiązków pracowniczych, jednak nie utrudniają codziennego życia. Poznaj zalecenia lekarskie, które możesz otrzymać w gabinecie. Czy na L4 możesz uprawiać nordic walking lub inny sport? W naszym artykule zebraliśmy dla ciebie najważniejsze informacje na ten temat.
Kiedy lekarz może wystawić L4?
Do lekarza udajemy się, jeśli coś nam zaczyna dolegać – stacjonarnie lub korzystając z opcji, jaką jest konsultacja lekarska online.
Mogą to być schorzenia o różnym podłożu, które w konsekwencji uniemożliwiają pracę. Każdy specjalista ma obowiązek dokładnie zbadać pacjenta i przeprowadzić z nim wywiad. Jeśli stwierdzi ku temu rzeczywiste powody – wystawia zwolnienie lekarskie.
Co ważne, ma możliwość odmowy. Z L4 najczęściej korzystają:
- osoby chore niezdolne do wykonywania obowiązków pracowniczych;
- osoby, które opiekują się chorym członkiem rodziny.
Zwolnienie lekarskie – ogólne zalecenia
Każde zwolnienie lekarskie może mieć informacje, które ogólnie określają rodzaj choroby, ale także zawierać specjalne rekomendacje. Możesz być spokojny, szef nie widzi dokładnej nazwy twojego schorzenia. Ma niezbędne informacje do ustalenia wypłaty za czas twojej nieobecności. Do ogólnych zaleceń zaliczamy te o kodzie:
- nr 1 – uniemożliwiające przemieszczanie się nawet w ważnych sprawach i nakazujące bezwzględne leżenie. W takim przypadku nie jest możliwie uprawianie żadnych sportów;
- nr 2 – umożliwiające choremu wyjście z domu np. po pieczywo, czy na wizytę kontrolną u lekarza, wraz z takim zwolnieniem lekarskim często pojawiają się inne, indywidualne zalecenia, które mogą pozytywnie wpłynąć na chorego i przyspieszyć rekonwalescencję.
L4 – Rekomendacje indywidualne dla każdej jednostki
Każde schorzenie jest indywidualną sprawą każdego pracownika. W związku z tym L4 może zawierać bardziej szczegółowe zalecenia, które są do tego dostosowane. W przypadku schorzeń o podłożu psychicznym lekarz może zlecić ci czynności, które z pozoru mogą uchodzić za niedozwolone. Możesz je wykonywać bez żadnych konsekwencji – warunkiem jest odpowiedni zapis na zaświadczeniu L4.
Uprawianie sportów na L4 – nordic walking
Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie. Czy jeśli otrzymasz e-zwolnienie online, można go uprawiać? Tak jak wspomnieliśmy powyżej, musi to wynikać z indywidualnych rekomendacji specjalisty. Nie da się tego jednoznacznie stwierdzić, ponieważ każda sytuacja będzie inna. Oczywiście, jeśli masz odgórny nakaz pozostawania w łóżku, nie licz, że lekarz zgodzi się na jakąkolwiek aktywność fizyczną. Nordic walking to popularny sport wśród starszych i młodszych. Nie powinien zbyt obciążać organizmu, a co ważne wpływa pozytywnie na samopoczucie. Jeśli cierpisz na depresję, porozmawiaj ze swoim lekarzem o tej ewentualności. Wierzymy, że nie wyrazi on sprzeciwu, a ruch pozwoli ci szybciej dojść do zdrowia.
Nieprawidłowe wykorzystanie L4 – co ci grozi?
Niewłaściwe wykorzystywanie zwolnień lekarskich stało się coraz bardziej widoczne. To, że lepiej się czujesz, wcale nie oznacza, że możesz korzystać z życia jak do tej pory. Jeśli w twoim L4 nie ma informacji o możliwości opuszczenia domu w celach innych, niż zaspokojenie niezbędnych potrzeb, mogą cię czekać nieprzyjemne konsekwencje. Mowa o:
- zabraniu zdolności do pobierania zasiłku;
- wypowiedzeniu (to rzadka praktyka, jednak w przypadku rażących zaniedbań ze strony pracownika, może mieć również miejsce).
Każde zwolnienie lekarskie jest inne i należy rozpatrywać je bardzo indywidualnie. Staraj się zawsze dopytać lekarza o nurtujące cię kwestie. W ten sposób unikniesz ewentualnych problemów.