Nordic walking z psem – co warto wiedzieć o takiej formie spędzania czasu?

Nordic walking z psem – co warto wiedzieć o takiej formie spędzania czasu?

Nordic walking to bardzo popularny sport, który nie wymaga długich przygotowań, a pomaga wydajnie i szybko spalać zbędne kalorie. Czy nordic walking z psem jest możliwy? Jak najbardziej!

Nordic walking z psem to aktywność, która nie będzie od was obojga wymagała długich i żmudnych przygotowań, w przeciwieństwie do np. wspólnej jazdy na rowerze czy wrotkach albo rolkach. W przypadku nordic walkingu pozostajesz w stabilnej pozycji i nawet silniejsze szarpnięcie psa na smyczy nie będzie dla ciebie groźne. Jak przygotować się do nordic walkingu z psem? Podpowiadamy!

Wspólny nordic walking z psem

Zabieranie psa na spacer to świetny sposób na zdobycie odrobiny ruchu, ale może też być kłopotliwe. Pies może niezbyt dobrze zachowywać się na smyczy, a w stosunku do innych ludzi i psów może nie mieć najlepszych manier. Jeśli jednak jesteś gotów poświęcić czas na szkolenie psa, w nagrodę zyskasz wiernego towarzysza spacerów, który zadba o to, abyście oboje zażywali dużo świeżego powietrza i ruchu. 

Nordic walking to świetny sposób na zdobycie dodatkowej porcji ruchu, a także świetna zabawa dla psów. Psy lubią biegać i gonić za kijkami, a ty docenisz dodatkowe wsparcie podczas nordic walking z psem.

Nordic walking z psem – jak się do niego przygotować?

Jeśli Ty i Twój czworonożny przyjaciel szukacie nowego sposobu na aktywność fizyczną, nordic walking może być świetnym rozwiązaniem. Ta mało wymagająca aktywność jest idealna dla wszystkich poziomów zaawansowania i jest świetnym sposobem na odkrywanie wspaniałych plenerów wraz ze swoim futrzanym towarzyszem – niezależnie od tego, czy to niewielki terier, czy całkiem spory golden retriever.

Przeczytaj również:  Ile kalorii spala jazda na rowerze?

Zanim wyruszysz na szlak, musisz się przygotować na kilka rzeczy. Po pierwsze, upewnij się, że Twój pies jest wystarczająco zdrowy, aby uprawiać nordic walking. Jeśli pies jest młody lub stary, ma problemy ze stawami lub ma nadwagę, najlepiej najpierw skonsultować się z lekarzem weterynarii. 

Po uzyskaniu zgody jest czas na wybór odpowiedniego sprzętu. Potrzebne Ci będą kijki do chodzenia i uprząż dla psa, którą możesz przypiąć zarówno do pasa biodrowego, jak i do obroży lub szelek swojego psa. A jeśli planujesz spacerować po terenach z wieloma przeszkodami, rozważ zakup dla swojego pupila bucików, które ochronią jego łapy. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu Ty i Twój pies będziecie gotowi cieszyć się wszystkim, co nordic walking ma do zaoferowania.

Czy pies podczas nordic walkingu powinien być na smyczy, czy może biegać luzem?

Nordic walking z psem to świetny sposób na aktywność fizyczną, ale zanim wyruszysz na szlak, musisz się upewnić, że Twój pupil dobrze się zachowuje. Niektóre psy mogą być zadowolone z tego, że spokojnie idą przy Tobie na smyczy, inne mogą być bardziej oporne. Jeśli Twój pies należy do tej drugiej grupy, warto zastanowić się, czy lepiej będzie trzymać go na smyczy, czy pozwolić mu biegać swobodnie. Z jednej strony smycz daje Ci większą kontrolę nad psem i może pomóc zapobiec jego zgubieniu się lub znalezieniu się w niebezpieczeństwie. Z drugiej danie psu trochę swobody może pozwolić mu spalić więcej energii i czerpać więcej radości ze spaceru. 

Ostatecznie decyzja o tym, czy podczas marszu nordic walking psa prowadzić na smyczy czy bez, zależy od indywidualnych preferencji właściciela.

Czy każdy pies nadaje się do wspólnego nordic walkingu?

Nordic walking to świetny sposób na aktywność fizyczną z futrzanym przyjacielem, ale przed wyjściem na spacer należy się upewnić, że Twój pies nadaje się do tej aktywności. Mniejsze psy mogą mieć trudności z utrzymaniem tempa, a psy z krótkimi łapami mogą mieć trudności z dosięgnięciem kijków do nordic walking. 

Przeczytaj również:  Foteliki rowerowe na bagażnik – przyjemne z pożytecznym

Ponadto niektóre psy mogą stać się niespokojne lub rozproszone, gdy są na smyczy, co utrudnia im skupienie się na wykonywanym zadaniu. Jednak wiele psów lubi nordic walking i uważa, że jest to świetny sposób na nawiązanie więzi z właścicielem. Jeśli nie jesteś pewien, czy Twój pies polubi nordic walking, najlepiej skonsultuj się z profesjonalistą, zanim spróbujesz.

Nordic walking z psem może być świetnym sposobem na połączenie spaceru z psem z porcją bardziej intensywnego ruchu dla ciebie samego. Pamiętaj jednak, że nie każdy pies będzie czerpał przyjemność z takiej aktywności. Nordic walking zakłada dość szybkie tempo, czego na pewno nie docenią starsze lub schorowane zwierzaki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *