Damskie buty sportowe – sportowa kobiecość

Damskie buty sportowe – sportowa kobiecość

Kobiety kochają sport, kobiety kochają buty. Dlatego buty sportowe damskie są ważną kwestią i  warto poświęcić czas na wybór odpowiedniego obuwia. Tym bardziej, że dobre buty to podstawa udanych ćwiczeń. 

Buty sportowe damskie 

Kobiety bardzo dbają o swoją sylwetkę, kondycję i dobre samopoczucie. Ćwiczenia i wszelkiego rodzaju aktywności sportowe wymagają doboru odpowiednich butów sportowych.
Aby w pełni korzystać z możliwości uprawiania sportu trzeba zwracać uwagę na jego rodzaj. Wyznacza on bowiem konkretne wymagania, jakie powinny spełniać idealne buty. Inna jest specyfika sportów na świeżym powietrzu, inaczej ćwiczy się na siłowni, czy też na zajęciach typu zumba czy joga.
Przede wszystkim znaczenie ma specyfika podłoża (miękkie, twarde, z drewna, trawiaste, itp.). Kolejnymi czynnikami są intensywność, wysokość i moc odbicia stóp od podłoża oraz najczęściej przyjmowana, powtarzająca się, postawa sportowca. Te elementy pozwalają zdefiniować miejsca w ludzkim ciele najbardziej narażone na wstrząsy i obciążenia. Dzięki temu projektanci i konstruktorzy sportowego obuwia mogą tworzyć optymalne modele, pozwalające na redukowanie niekorzystnych wpływów nadmiernego ruchu na stawy, układ kostny i mięśnie.
Buty sportowe damskie są bardzo chętnie kupowane nie tylko ze względu na komfort, ale też estetykę i wygląd. Często kolekcje znanych producentów obuwia sportowego są tworzone we współpracy z gwiazdami sportu, mody, muzyki, influencerami, itp. Przyciągają wzrok nowoczesnym designem i nadają się nie tylko do uprawiania sportu, ale też jako element streetowych stylizacji, do noszenia na co dzień. 

Buty treningowe damskie

To dosyć szerokie określenie, w którym zawiera się sporo rodzajów aktywności. Jednak wszystkie odnoszą się do ćwiczeń na siłowni bądź na salach w ośrodkach ćwiczeń. Buty na siłownie damskie są obuwiem „wymagającym”. Wynika to ze specyfiki ćwiczeń siłowych. Są to ćwiczenia wysiłkowe, mocno obciążające stawy i mięśnie. Tym bardziej, że często związane są z dodatkowym ciężarem, który trzeba unosić, przesuwać, itp. (hantle, obciążniki, sztangi, itp.). Wkładki w tego typu obuwiu powinny mieć działanie odciążające i amortyzujące, aby wspomagać stawy w kolanach i kostkach. Konstrukcja podeszwy (m.in. jej kąt nachylenia) musi zapewniać stopom właściwe wsparcie. Liczy się też idealne dopasowanie butów treningowych do stóp. 
Obuwie na siłownie damskie obok konkretnych wymagań anatomicznych powinno być zrobione z trwałych materiałów, przepuszczać powietrze, być wygodne. Plusem jest też, gdy buty treningowe damskie przyciągają swoim wyglądem, kolorystyką i ciekawymi detalami. Każda kobieta idąc na siłownię również dba o swój wizerunek, lubi dobrze i stylowo wyglądać.

Przeczytaj również:  Alkohol a sport — jaki wpływ na aktywność fizyczną ma alkohol?

Buty do biegania damskie

Bieganie (jogging) jest bardzo popularnym spędzaniem czasu. Przez cały rok (również zimą) odbywają się różnorodne zawody biegowe dla pasjonatów tego sportu. Bez względu na to, czy są to krótkie dystanse (5-10 km), czy też biegi długodystansowe (półmaraton, maraton), niezbędne są wygodne, specjalnie przygotowane buty dla biegaczy. Warto też wspomnieć, że bieg to nie tylko terenowe zmagania. Biega się również w halach sportowych na sztucznych bieżniach (tartan) lub na siłowniach na bieżniach elektrycznych. 
Jest wiele różnych rodzajów podłoża i każde z nich nieco inaczej oddziałuje na człowieka. To ważny czynnik, który warto wziąć pod uwagę kupując buty do biegania damskie
Trzeba mieć świadomość, że podczas biegu na mięśnie i stawy wywierana jest siła 2-3 krotnie większą od posiadanej wagi całego ciała. Gdy waga jest większa poleca się buty dla biegaczy z dużą amortyzacją.
Dlatego decydując się na buty do biegania damskie warto przemyśleć, gdzie najczęściej będzie się biegało, i czy są to biegi długie, czy krótkie. 

Dobre buty do biegania powinny mieć:
– elastyczną i najlepiej antypoślizgową podeszwę,
– dobrą amortyzację,
– zminimalizowaną ilość szwów (aby nie obcierać stopy od środka), 
– przewiewną tkaninę


Ważna jest też, tak jak przy każdym kobiecym obuwiu, estetyka, modny wygląd oraz jakość wykonania. 
Eksploatując obuwie do biegania przedłuża się jego trwałość poprzez odpowiednią pielęgnację. Jednak, gdy buty zaczynają tracić swój fason, wykrzywiają się (szczególnie widać to z tyłu) to oznaka, że pora na nową parę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *