Nordic walking – zalety tego sportu to między innymi odciążenie stawów oraz bardzo powszechna dostępność. Z tej formy aktywności mogą korzystać absolutnie wszyscy i absolutnie w każdym wieku. Więcej pozytywnych cech „chodzenia z kijkami” przedstawiamy poniżej.
1. Bezpieczeństwo sportu
Biegacze regularnie naciągają sobie stawy. Podczas jazdy na nartach istnieją zauważalne szanse na złamania, a miłośnicy koszykówki często skręcają kostki.
Natomiast podczas nordic walkingu bardzo ciężko uszkodzić sobie cokolwiek. W końcu sport ten jest bardzo mało wyczynowy. Polega na szybkim, ale nazbyt dynamicznym chodzeniu po lasach i parkowych alejkach.
2. Nordic walking – zalety wynikające z dostępności
Zalety, które przyciągają ludzi do nordic walking to przede wszystkim możliwość rozpoczęcia ćwiczenia właściwie od razu. Oczywiście potrzebujemy kijków, ale one nie należą do akcesoriów szczególnie drogich.
Wytrawni miłośnicy tej formy ruchu inwestują też w osobne buty i bieliznę przeciwpotną – ale umówmy się, że są to akcesoria opcjonalne. Również bez nich możemy zacząć ćwiczyć.
Technika chodzenia jest bardzo ważna, ale jednocześnie możemy nauczyć się jej przez praktykę – już chodząc.
To duża zaleta w porównaniu z innymi sportami. Bo bez co najmniej kilku lekcji nie zaczniemy pływać. Na podobnej zasadzie na nartach bez treningu możemy sobie najzwyczajniej w świecie zrobić krzywdę.
3. Właściwości relaksacyjne
Zalety nordic walking to także fakt, że daje on okazję do relaksu i cieszenia się naturą. Sam sport, pomimo małej dynamiki, zapewnia wydzielanie dużych ilości endorfin. A oprócz tego pamiętajmy, że ta aktywność to rodzaj spaceru.
Wielu miłośników „kijków” wybiera trasy wzdłuż rzek albo w głębi lasu. Dzięki temu otrzymujemy dodatkową okazję do podziwiania uroków przyrody. A powszechnie wiadomo, że już sam widok zielonej trawy i błękitnego nieba potrafi działać wyciszająco.
4. Odchudzanie
Wiele osób z nadwagą ma problem z rozpoczęciem odchudzania. Jeśli dana osoba od lat nie uprawiała sportu, bardzo ciężko zacząć.
I nordic walking to właśnie bardzo dobra aktywność na początek. Łatwo zacząć chodzić, a przy okazji podczas takiego treningu pracują liczne partie mięśni. Po rozruszaniu się na kijkach oczywiście możemy przejść do bardziej wymagających aktywności.
5. Nordic walking – zalety wynikające z odciążania
Bieganie, do którego nordic walking często jest porównywany, obciąża stawy dosyć mocno. Kijki pod tym względem są wręcz zbawienne. Ciężar naszego ciała jest podczas tego sportu bardzo mocno rozłożony.
Dzięki temu korzysta też nasz kręgosłup.
6. Zapobieganie osteoporozie
Z powyższym akapitem wiąże się jeszcze jedna zaleta nordic walking. Chodzenie na kijkach pozwala zachować wysoką sprawność narządów ruchu. A jednocześnie stawy pozostają odciążone. Taki układ stanowi naturalną profilaktykę przeciwko rozwijaniu się osteoporozy.
7. Regulacja ciśnienia krwi
Właściwie każdy sport wpływa pozytywnie na ciśnienie krwi w organizmie. Nordic walking nie jest tutaj wyjątkiem. Podczas tej aktywności ciężko będzie nam się przegrzać czy przemęczyć. A jednocześnie w jej trakcie obniża się tętno spoczynkowe.
8. Trenowanie mięśni
Nordic walking na swój sposób przypomina pływanie. Podczas tego sportu pracują mięśnie nominalnie całego ciała. W ruch na pozór angażowane są przede wszystkim nogi i ręce. W rzeczywistości jednak wraz z nimi do aktywności zmuszane są również pośladki, plecy i brzuch. Dzięki temu podczas tej niepozornej formy ruchu, wzmacniamy właściwie całe ciało.
Sprawdź także: https://agropedia.pl/
9. Poprawa samopoczucia
Inne zalety nordic walking to również zbawienny wpływ na nasze samopoczucie. Kiedy jesteśmy wysportowani, lepiej czujemy się z samymi sobą. Podczas samej aktywności fizycznej do organizmu wydzielane są duże ilości „hormonów szczęścia”. A ponadto dotleniony mózg o wiele lepiej pracuje. Można więc powiedzieć, że pod wpływem nordic walkingu jesteśmy bardziej pewni siebie i zauważalnie inteligentniejsi.