Nordic walking – podstawy dla seniorów

Nordic walking – podstawy dla seniorów

Osoby w starszym wieku muszą dostosowywać aktywność fizyczną do swojego stanu zdrowia. Uprawianie sportu jest ważne również na jesieni życia i nie warto z niego rezygnować. Dobrym rozwiązaniem na relaks i utrzymanie dobrego stanu zdrowia jest nordic walking.

Mamy przyjemność przedstawić artykuł przygotowany w porozumieniu z trenersportu.pl

Komfort i bezpieczeństwo

Każda aktywność ruchowa powinna być przyjemna i bezpieczna. Nie powinna wymagać stosowania specjalnych środków, lecza zapewniać sposób na utrzymanie prawidłowego funkcjonowania organizmu, a w szczególności stawów. To dlatego nordic walking jest coraz bardziej popularny na całym świecie. Jest to najlepszy sport dla seniorów. Wystarczą kijki i odrobina chęci do nauki techniki chodzenia. Nordic walking jest rodzajem sportu, który można uprawiać przez cały rok, zarówno indywidualnie, jak i w grupach.

Niskie koszty rozpoczęcia treningu

Chodzenie z kijkami nie wiąże się z koniecznością ponoszenia dużych kosztów. Na początek jest to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Trening można rozpocząć, zakładając wygodne buty i sportową odzież. Dalej musimy opakować technikę posługiwania się kijkami, która jest na tyle prosta, że nie sprawi problemu nikomu. Nordic walking opiera się na naturalnych ruchach, a kijki pozwalają zwiększyć ilość punktów podparcia.

W rezultacie nasze ciało jest bardziej stabilne. Ma to większe znaczenie dla seniorów, którzy obawiają się każdej kontuzji. Łatwo można dostosować wykonywane ćwiczenia do naszych możliwości. Osoba trenująca w każdym momencie decyduje o tym, jak duży wysiłek fizyczny chce podjąć. Nie ma sztywnych ram, którymi trzeba się kierować.

Różne rodzaje kijków

W sklepach można zaopatrzyć się w dwa główne rodzaje kijków. Mogą mieć stałą długość lub regulowaną dzięki teleskopowej rączce. Każdy zestaw posiada rękawice, które eliminują ślizganie się kijków w rękach. Na końcu kijka można zauważyć grot, który pozwala utrzymać stabilność na podłożu. Dodatkowo wiele modeli ma gumowe nakładki, które przedłużają żywotność kijka i ograniczają hałas podczas chodzenia. Kijki do nordic walking powinny być lekkie i elastyczne. Dzięki temu będą bardzo dobrze amortyzowały drgania i będzie można je łatwo dostosować do sylwetki osoby trenującej.

Przeczytaj również:  Nordic walking - podstawy dla kobiet w ciąży

Naturalny sposób chodzenia

Podstawowe ruchy nordic walking można opanować w kilka chwil. Trening warto rozpocząć od rozgrzewki, która przygotuje nasze ciało do wysiłku fizycznego. Marsz powinien być jak najbardziej naturalny. Należy wykonywać naprzemienne ruchy ramion do wysokości pępka. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy robimy to poprawnie, warto zwrócić się o poradę do sprzedawcy. Wielu z nich to prawdziwi pasjonaci sportów o ogromnej wiedzy. Prawidłowa technika ćwiczeń jest szczególnie istotna dla seniorów, którzy mogą mieć ograniczenia ruchowe. Dlatego w przypadku wątpliwości zawsze warto skonsultować się ze specjalistą.

Korzystny wpływ na stawy i kości

Nordic walking jest doskonałym sposobem na uprawianie sportu także dlatego, że angażuje większość mięśni ciała do pracy. Dotyczy to zwłaszcza mięśni klatki piersiowej, pleców, barków i nóg. Pozwala odciążyć stawy, co jest zalecane w przypadku bóli reumatycznych. Dodatkowo spalamy nawet o połowę więcej kalorii w porównaniu ze zwykłym spacerem bez kijków. Ta forma aktywności fizycznej przyczyna się do uzupełnienia witaminy D, której niedobór ma duże konsekwencje u osób starszych. Zmniejsza wytrzymałość kości oraz powiększa ryzyko złamań.

Odpowiednio dobrana dieta

Aktywność fizyczna poprawia nastrój, a także sprzyja utrzymaniu dobrej kondycji całego organizmu. Pozytywny wpływ nordic walking można zwiększyć poprzez dodane do codziennej diety produktów takich jak papryka, czarna porzeczka lub jarmuż. Są one źródłem witaminy C, która pomaga utrzymać prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego. Ma to znaczenie nie tylko w trakcie treningu, ale także po okresie intensywnych ćwiczeń. Warto spożywać szpinak i sałatę, które zawierają witaminę K. Przyczyna się ona do lepszego krzepnięcia krwi, a także wpływa korzystnie na przyswajanie wapnia.

Nordic walking wpływa bardzo szeroko na zdrowie seniorów. Poprawia sprawność oraz wytrzymałość, odciąża kręgosłup i stawy. Zapobiega osteoporozie i reguluje ciśnienie krwi. Rozładowuje stres i poprawia samopoczucie. W połączeniu z właściwą dietą może być receptą na zdrowe i mocne kości. Na dodatek nie wymaga ponoszenia dużych kosztów i zakupu specjalistycznego sprzętu. Dlatego nordic walking powinien być podstawową formą aktywnego wypoczynku stosowaną przez osoby w starszym wieku.

Przeczytaj również:  Ćwiczenia na łydki - jak ćwiczyć efektywnie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *