Nordic walking – Jaką założyć kurtkę na kijki

Nordic walking – Jaką założyć kurtkę na kijki

Decydując się na uprawianie nordic walkingu, ważnym jest aby zadbać o odpowiednie ubranie, nie tylko dla wygody i komfortu, ale także dla skutecznej ochrony przed warunkami pogodowymi. Zatem jaką kurtkę założyć na kijki?

Nordic walking – o co chodzi?

Na samym początku musimy odpowiedzieć sobie na pytanie – czym w ogóle nordic walking jest? Jest to forma rekreacji polegająca na marszu z przeznaczonymi specjalnie do tej aktywności kijami. Więc czym nordic walking różni się od marszu? Dzięki wykorzystaniu kijków, więcej partii mięśni jest angażowanych w wysiłek, chociaż mniej intensywnie. Swoją stale rosnącą popularność zawdzięcza przede wszystkim prostocie. Może go uprawiać każdy, nordic walking nie jest bowiem ograniczany przez pory roku, warunki pogodowe, ani porę dnia.

Możliwość uprawiania nordic walkingu przez cały rok jest ogromną zaletą, jednak chcąc wykorzystać te formę treningu w chłodniejszych okresach, należy się do tego odpowiednio przygotować. Chłodny, jesienny wiatr lub ulewne deszcze, a także zimowe opadu śniegu i oblodzone ścieżki mogą skutecznie zniechęcić entuzjastów spaceru z kijkami, dlatego ważnym jest dobranie odpowiednich ubrań do wyjścia na zewnątrz, szczególną uwagę powinniśmy poświęcić wierzchniemu okryciu, czyli naszej kurtce. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze idealnej kurtki do nordic walkingu?

Nordic walking jesienią i zimą.

Chcąc zażyć nieco świeżego powietrza i odrobiny ruchu wiosną czy latem, ubieramy się w wygodne, przewiewne ubranie, ulubione buty, zabieramy nasze kijki i wychodzimy, mogąc od razu zacząć nasz codzienny spacer. Jednak nieco inaczej sprawy mają się, gdy za oknem pada deszcz lub śnieg, lub gdy panuje wietrzna pogoda. Tutaj w grę wchodzi już dobra kurtka, dzięki której żadne z wymienionych trudności nie przeszkodzą nam w marszu.

Przeczytaj również:  Nordic walking - Jaką założyć czapkę na kijki

Na co zwrócić uwagę przy doborze kurtki?

 • Dopasowanie do warunków pogodowych.

Mimo, że chłodny dzień może początkowo sprawić wrażenie, że musimy zabrać ze sobą nasze najcieplejsze ubrania, w trakcie marszu może dojść do momentu w którym się zdamy sobie sprawę, że jednak nie było to konieczne. Może dojść do momentu, w którym uprawiając nordic walking zgrzejemy się, spocimy i zechcemy natychmiast zrzucić z siebie zbędne warstwy ubrań, jednak jest to prosta droga do choroby. Ważnym jest dlatego wybranie kurtki, która zapewni nam odpowiedni komfort termiczny, ale nie spowoduje uczucia przegrzania. Dobrym pomysłem jest użycie kurtki jako dopełnienia reszty ubioru, przykładowo bielizny termoaktywnej, oraz drugiej warstwy, składającej się z polaru i spodni dresowych. Dobrymi opcjami, gdy nie jest zbyt chłodno, ale wiatr daje się we znaki, są wszelkiego rodzaju softshelle lub wiatrówki.

 • Grubość kurtki

Uprawiając nordic walking, angażujemy w to nie tylko nasze nogi, ale także inne partie mięśni, między innymi ramiona. Ostatnim czego byśmy chcieli podczas porannego spaceru, jest uczucie skrępowania zbyt grubą, puchową kurtką. Aby wygoda użytkowania była na jak najwyższym poziomie, nasza kurtka powinna być dobrze chronić przed deszczem lub wiatrem, ale jednocześnie być wystarczająco cienka, abyśmy mogli bez skrępowania używać kijków.

 • Wykorzystane materiały

Wybierając ubiór do nordic walkingu, chcemy aby stanowił on naszą barierę ochronną w zimnych okresach, dlatego tak bardzo istotnym jest wybór dobrego jakościowo produktu, wykonanego ze sprawdzonych materiałów. Z pewnością nie chcemy aby nasza kurtka przemokła tuż po wyjściu, czy też przepuszczała wiatr, narażając nas na przemarznięcie. Dobra kurtka powinna pochodzić od zaufanego sprzedawcy, być zrobiona z materiałów nadających się do funkcji jakie mają spełnić i pozwolić na długi czas użytkowania.

Przeczytaj również:  Nordic Walking - jakie założyć spodnie na kijki

Jaką zatem wybrać kurtkę?

Podsumowując, najważniejsze na co musimy zwrócić uwagę przy wyborze, to:

 • Nieprzemakalność
 • Izolacja od zimna i wiatru
 • Przewiewność
 • Jakość

Najlepszymi opcjami, chcąc uprawiać nordic walking, mogą być zatem:

 • kurtki typu Hard Shell, wyposażone w membranę izolującą od deszczu i wiatru, oraz chroniące przed utratą ciepła, jednak nie odprowadzające skutecznie wilgoci.
 • kurtki typu Soft Shell, zapewniające ciepło i odprowadzające wilgoć. Trwałe i wykonane z materiałów pozwalających na pełną swobodę ruchów, jednak nie dają ochrony przed rzęsistym deszczem.
 • kurtki wiatrówki, bardzo lekkie, ochraniające przed słońcem, jak i wiatrem.
 • kurtki przeciwdeszczowe, dedykowane na opady mniejsze i większe, świetnie chroniące przed zmoknięciem.

Ostatnim czynnikiem przy wyborze odpowiedniej dla nas kurtki jest oczywiście dopasowanie jej do naszych warunków pogodowych.Zatem gdy dobraliśmy już odpowiednią kurtkę, możemy śmiało zacząć uprawiać nordic walking.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *