Nordic walking – ile km dziennie?

Nordic walking – ile km dziennie?

Jednym z pytań, nad którym możesz się zastanawiać, rozpoczynając uprawianie nordic walking, jest to, ile dystansu powinieneś pokonywać każdego dnia. Nordic walking to trening całego ciała, który pozwala spalić więcej kalorii niż zwykły spacer. Jest on popularny wśród osób wracających do zdrowia po zawale serca oraz osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Choć trudno jest określić dokładną liczbę kilometrów dziennie, zwykle jest to od dwóch do pięciu kilometrów.

Nordic walking to ćwiczenie całego ciała

Nordic walking to świetne ćwiczenie całego ciała, które pozwala ludziom przebywać na świeżym powietrzu. Połączenie natury z wysoce efektywnym treningiem zmniejsza stres i poprawia samoocenę. Aktywność ta ma wiele zalet i może być uprawiana przez każdego. Kluby nordic walking oferują kursy dla początkujących, regularne cotygodniowe spacery oraz pełne wakacje z nordic walking. Aby zacząć, można zapisać się do jednego z nich w swojej okolicy. Podczas kilku pierwszych spacerów możesz odczuwać pewien dyskomfort, ponieważ Twoje ciało przyzwyczaja się do wysiłku.

Nordic walking powstał w Finlandii, aby poprawić kondycję narciarzy biegowych poza sezonem. Obecnie jest uprawiany przez ponad 10 milionów ludzi na całym świecie. Podczas sesji treningowej osoby uprawiające nordic walking angażują 70-90% swoich mięśni. Nordic walking poprawia również postawę i siłę rdzenia. Nordic walking spala do 46% więcej kalorii niż zwykły spacer. Jest to doskonały sposób na trening całego ciała przy jednoczesnym zmniejszeniu wpływu na stawy i mięśnie.

Spala więcej kalorii niż zwykły spacer

Korzyści płynące z uprawiania nordic walking są podobne do tych, jakie płyną z regularnego chodzenia, w tym zdrowsze serce i obniżone ciśnienie krwi. Jednak nordic walking spala więcej kalorii niż zwykły spacer – badanie opublikowane w Journal of Applied Physiology w 2011 r. wykazało, że ćwiczenie to spala od 18% do 67% więcej kalorii niż zwykły spacer. Naukowcy odkryli również, że nordic walking pomaga zmniejszyć nagromadzenie „złego” cholesterolu LDL w organizmie i zwiększa poziom cholesterolu HDL. Ćwiczenie to poprawia również ogólną sprawność układu sercowo-naczyniowego i zmniejsza ryzyko chorób przewlekłych.

Przeczytaj również:  Kijki nordic walking - jak chodzić

Ponieważ nordic walking wymaga ruchu ramion, jest korzystny dla osób z chorobami zwyrodnieniowymi stawów, ponieważ pomaga odciążyć stawy. Kolejną zaletą nordic walking jest to, że mogą go uprawiać osoby o znacznej wadze, ponieważ nie wymaga on dużego obciążenia stawów. Ćwiczenie to angażuje również wszystkie grupy mięśni, co sprawia, że jest przyjazne dla stawów. Nordic Walking spala do 40% więcej kalorii niż zwykły spacer, a ruch jest łagodniejszy dla stawów niż zwykły chód.

Jest popularny wśród osób wracających do zdrowia po wypadku kardiologicznym.

Chociaż chodzenie bez kijków może być trudne, kijki do nordic walking odciążają dolne partie ciała i pomagają w prawidłowym oddychaniu. Technika nordic walking polega na wdechu przez nos i wydechu przez usta. Na początku ćwiczenie to może być trudne, dlatego należy upewnić się, że znamy prawidłowy sposób trzymania kijków i utrzymywania właściwej postawy ciała. Gdy opanujesz technikę, możesz zwiększyć szybkość chodu, ucząc się prawidłowej techniki i dostrzegając swoje ograniczenia.

Korzyści kardiometaboliczne płynące z ćwiczeń fizycznych zależą od rodzaju, intensywności i czasu trwania aktywności. Korzyści z nordic walking mogą być podobne do korzyści z tradycyjnego chodzenia, ale korzyści z tego ćwiczenia nie są jeszcze w pełni poznane. W niedawno przeprowadzonym badaniu porównano te dwa rodzaje ćwiczeń w randomizowanej próbie kontrolowanej z udziałem pacjentów powracających do zdrowia po przebytym incydencie sercowym. Badana populacja obejmowała 83 pacjentów z CAD, którzy wracali do zdrowia w prywatnym ośrodku rehabilitacji kardiologicznej.

Jest to dobre ćwiczenie na odchudzanie

Nordic walking powstał jako trening na suchym lądzie dla narciarzy biegowych i od tego czasu stał się jedną z najpopularniejszych form ćwiczeń fizycznych. Wymaga użycia kijków, które są krótsze niż kijki narciarskie i wyposażone w bezpieczne paski na ręce oraz gumowe stopki pod kątem. Chodzenie w ten sposób angażuje całe ciało, w tym nogi, ramiona i mięśnie rdzenia. Nordic walking spala do 46% więcej kalorii niż zwykły spacer.

Przeczytaj również:  Kijki nordic walking - jak chodzić

Chodzenie jest doskonałą formą ćwiczeń fizycznych, które poprawiają zdrowie i jakość życia. Chodzenie jest jedną z najbardziej powszechnych form aktywności fizycznej, z której korzysta wiele osób, a nordic walking zapewnia dużo dodatkowej aktywności kardio w stosunkowo mało obciążającym ćwiczeniu. Nordic walking jest również doskonałym narzędziem do treningu przekrojowego. W przeciwieństwie do biegania lub joggingu, to ćwiczenie nie powoduje bólu kolan ani dyskomfortu stawów, które mogą być przyczyną większości ćwiczeń cardio.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *