Kontuzja stopy — jak jej zapobiec?

Kontuzja stopy — jak jej zapobiec?

Jest to jedna z najbardziej pomijanych części ciała, dopóki nie zacznie boleć — stopa. Większość z nas nie docenia tego, jak bardzo wytrzymują nasze stopy — od stania przez cały dzień po bieganie maratonów. 

Bieganie powoduje dodatkowy nacisk na 26 kości stopy i 30 stawów, więc nie jest niczym niezwykłym, że dochodzi do nadużywania i traumatycznych urazów. Poniżej znajduje się lista schorzeń stóp powszechnie związanych z bieganiem. Osoby z płaskostopiem lub wysokimi łukami i osoby, które nadmiernie pronatują, są bardziej narażone na te urazy.

W serwisie https://ratownikmed.pl/ dowiesz się jak zapobiegać i leczyć kontuzje w czasie aktywności fizycznej.

Kontuzja stopy — najważniejsze informacje

Biegacze, którzy doświadczają przeszywającego bólu pięty, mogą mieć zapalenie powięzi podeszwowej. Ból może być gorszy podczas wchodzenia po schodach, stania przez długi czas lub po dłuższym odpoczynku, takim jak wstawanie z łóżka rano. Powięź podeszwowa jest grubym pasmem tkanki włóknistej, który biegnie wzdłuż dna stopy między palcami a piętą. Jeśli w powięzi postawnie stan zapalny, może powodować bolesne objawy, od łagodnie irytujących do wyniszczających. Leczenie zachowawcze, takie jak odpoczynek, rozciąganie i leki przeciwzapalne dostępne bez recepty (np. ibuprofen), są skuteczne w leczeniu 90% przypadków. 

Działając jako koło pasowe dla ścięgien, sesamoidy pomagają dużemu palcowi normalnie poruszać się i zapewniają dźwignię, gdy duży palec odpycha się podczas chodzenia i biegania. Sesamoidy służą również jako powierzchnia obciążająca dla pierwszej kości śródstopia (długa kość połączona z dużym palcem), pochłaniając ciężar umieszczony na kuli stopy podczas chodzenia, biegania i skakania. Urazy sesamoidalne mogą obejmować kości, ścięgna i / lub otaczające tkanki w stawie. Często kojarzą się z czynnościami wymagającymi zwiększonego nacisku na piłkę stopy, takimi jak bieganie, koszykówka, piłka nożna, golf, tenis i balet. Ponadto osoby z wysokimi łukami są narażone na ryzyko wystąpienia problemów sesamoidalnych w stopach.

Przeczytaj również:  Kamperem do Chorwacji - co trzeba wiedzieć?

O tym warto pamiętać!

Jedną z głównych przyczyn kontuzji stóp jest noszenie butów, które nie pasują prawidłowo. Noszenie butów na wysokim obcasie może często powodować ból stóp, ponieważ wywierają duży nacisk na palce. Możesz również rozwinąć ból stóp, jeśli doznasz kontuzji podczas ćwiczeń o dużym wpływie lub zajęć sportowych, takich jak jogging lub intensywny aerobik. Różne problemy medyczne są ściśle związane z bólem stóp. Twoje stopy są szczególnie podatne na ból spowodowany zapaleniem stawów. W stopie znajdują się 33 stawy, a zapalenie stawów może wpływać na każdy z nich.

Pacjenci z bólem śródstopia czasami zgłaszają uczucie, że w ich butach są kamyki lub siniaki na kulkach stóp. Ból pojawia się między drugim a trzecim palcem, między trzecim i czwartym palcem lub w pobliżu dużego palca u nogi i jest najbardziej zauważalny podczas biegania, chodzenia lub stania. Objawy śródstopia rozwijają się, gdy nadmierny nacisk kładzie się na kości śródstopia, długie kości w stopie, które prowadzą do palców stóp. Intensywny trening biegowy może prowadzić do bólu śródstopia. Inne czynniki ryzyka obejmują noszenie źle dopasowanych wysokich obcasów. 

Nerwiak Mortona występuje, gdy włóknista tkanka rośnie wokół nerwu w stopie. Objawy są takie same lub podobne do bólu śródstopia, ale obejmują również uczucie pieczenia lub mrowienia, drętwienie i / lub ostre, kłujące lub strzelające bóle. Niektórzy lekarze uważają nerwiak Mortona za rodzaj śródstopia (niektórzy nazywają go nawet bólem śródstopia Mortona), podczas gdy inni uważają to za osobną diagnozę. Nerwiak Mortona jest czasami nazywany nerwiakiem przedniej części stopy lub nerwiakiem międzypalcowym. Ten stan gwarantuje wizytę u lekarza i może się z czasem pogorszyć, jeśli nie będzie odpowiednio leczony. 

Złamanie naprężeniowe to małe pęknięcie, które rozwija się stopniowo poprzez powtarzające się naprężenia na kości. Wpływ joggingu może spowodować rozwój złamania naprężeniowego w stopie, najczęściej w kości śródstopia, jednej z kości długich, które łączą się z palcami. Z biegiem czasu ból stanie się bardziej wyraźny, a stopa może wydawać się opuchnięta i posiniaczona. 

Przeczytaj również:  Pożyczki na dowód przez internet na wakacyjne wydatki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *