Wycieczka w naturę – jakie auto terenowe kupić?

Wycieczka w naturę – jakie auto terenowe kupić?

Jedni lubią zwiedzanie zabytków, inni obcowanie z naturą. Jeśli należysz do tej drugiej kategorii, a twoim ulubionym sposobem na spędzenie wakacji jest wyprawa w nieznane, na pewno przyda ci się dobry terenowy samochód. Na co zwrócić uwagę i jaki wóz wybrać?

Jazda w trudnym terenie nieodzownie wiąże się ze sporą eksploatacją pojazdu, a zatem również z uszkodzeniami i awariami. Wybierając samochód pamiętaj, aby zwrócić uwagę na dostępność części i ewentualne koszty późniejszych napraw. Jeśli kupujesz swoją pierwszą terenówkę, zacznij spokojnie, nie inwestuj od razu zbyt wiele. Najpierw sprawdź, przekonaj się i naucz jeździć po bezdrożach. Dobrym pomysłem może być wybór auta, które nie tylko sprawdzi się w trudniejszym terenie, ale będzie także służyć na co dzień całej rodzinie. Ustal zatem priorytety, sprawdź budżet i wybierz wóz najlepszy dla siebie.

Auto terenowe musisz ubezpieczyć

Jeśli planujesz zakup auta terenowego pamiętaj również o konieczności wykupienia polisy. Podczas wymagających wypraw przyda się kompleksowe ubezpieczenie OC i AC Beesafe. Dlaczego warto zakupić pakiet? Polisa OC jest obowiązkowa i pozwala pokryć koszty powstałe z twojej winy podczas wypadku czy kolizji drogowej. Dzięki regularnemu opłacaniu składki, poszkodowany otrzyma odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela, u którego wykupiłeś polisę. To zabezpieczenie majątkowe dla ciebie, ale także dla drugiej strony biorącej udział w zdarzeniu.

Ubezpieczenie AC jest dobrowolne i służy pokryciu szkód własnych. Autocasco ochroni cię przed kradzieżą, wandalizmem, działaniem czynników pogodowych (niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych). Takie kompleksowe ubezpieczenie, czyli połączenie OC i AC przyda się na pewno podczas wakacji, ale także wtedy, gdy dużo podróżujesz, zapuszczasz się w nieznany i trudny teren. Warto też postarać się o tzw. assistance w podróży. Dzięki niemu przygotujesz się na każde niespodziewane zdarzenie i zabezpieczysz na wypadek awarii bądź innych problemów. Będziesz mógł liczyć na wsparcie w postaci holowania, naprawy, czy podstawienia auta zastępczego.

Przeczytaj również:  Obozy żeglarskie 2024 dla początkujących i zaawansowanych: jakie są różnice?

Auto w teren, czyli jakie?

Auto terenowe ma bez problemu poruszać się po każdej drodze czy to piaszczystej, błotnistej, czy po prostu nierównej. Jeśli właśnie takie wyprawy planujesz, rzeczywiście potrzebujesz specjalnie przystosowanego pojazdu. Przede wszystkim samochód musi mieć wysoki prześwit. Cóż to takiego? To odległość od najniżej położonego elementu podwozia do podłoża, od której zależy zdolność pokonywania nierówności, kolein i innych przeszkód terenowych. Warto również zwrócić uwagę na zderzak, który jest elementem obowiązkowym w aucie terenowym i nie powinien przeszkadzać podczas jazdy po trudnych drogach.

Dobry wóz terenowy powinien mieć duże koła i najlepiej napęd na dwie osie. To sposób na pokonywanie nierównych, leśnych dróg bez większego problemu. Specjaliści zalecają także, aby wybierając auto terenowe zwrócić uwagę na takie elementy jak reduktor terenowy czy blokadę między osiową. Reduktor zmniejsza prędkość przy zmianie biegu o połowę, co pozwala przejechać po piaszczystym czy błotnistym terenie. Blokada natomiast chroni układ napędu przed uszkodzeniem. Inaczej zbudowane są także silniki typowych samochodów terenowych – ich konstrukcja ma chronić je np. przed zalaniem.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę wybierając terenówkę?

Jeśli marzy ci się prawdziwa terenówka, pamiętaj, aby wziąć pod uwagę takie elementy jak duże, mocne opony z wysokim bieżnikiem i wzmocnionymi bokami, miękkie zawieszenie, osłona nadkoli i nadwozia. Na pewno musisz sprawdzić, czy samochód gwarantuje dobrą widoczność, a także czy jest pojemny i przestronny. Wyruszając na wyprawę potrzebujesz zapewne sprzętu, różnych akcesoriów, a wszystko to powinno się zmieścić w twoim wozie.

Gdy już wybierzesz odpowiednie auto, wykupisz polisę i zadbasz o bezpieczeństwo podczas podróży, możesz śmiało wyruszać na wyprawę, by eksplorować dzikie i – jak dotąd – niedostępne dla twojego auta obszary. 

Przeczytaj również:  Nordic walking - zalety spacerów z kijkami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *