Jak dbać o dojrzałą skórę z niedoskonałościami? Zasady pielęgnacji cery po menopauzie 

Jak dbać o dojrzałą skórę z niedoskonałościami? Zasady pielęgnacji cery po menopauzie 

W każdym wieku cera wygląda inaczej i wymaga innej pielęgnacji. Niezależnie jednak od momentu życia, warto starannie o nią dbać. Dowiedz się, o czy warto pamiętać, aby skóra jak najdłużej wyglądała pięknie i młodo! 

Jak zmienia się cera po menopauzie?

W młodości wiele osób potrzebuje skuteczny sposób na wągry, dobry korektor maskujące niedoskonałości czy zasinienia pod oczami. Jednak w pewnym wieku te potrzeby się zmieniają, skóra wymaga innej pielęgnacji. 

Menopauza jest zjawiskiem mającym ogromny wpływ na pracę całego organizmu. Znaczny spadek estrogenów oddziałuje nie tylko na samopoczucie i cykl menstruacyjny, ale również na kondycję oraz wygląd skóry. 

Cera przede wszystkim staje się mniej elastyczna i bardziej sucha. W efekcie cienka skóra jest delikatna, podatna na podrażnienia i mniej napięta. W tym okresie wszelkie procesu starzenia znacząco przyspieszają. Spowalnia także proces regeneracji komórek, co wpływa na wolniejsze gojenie się skaleczeń i podrażnień.

Czy skóra dojrzała również może mieć niedoskonałości?

Trądzik jest chorobą dermatologiczną, która może pojawić się w każdym wieku. Choć najpopularniejszą odmianą jest młodzieńczy, również w życiu dorosłym można borykać się z licznymi niedoskonałościami. 

W okresie menopauzy oraz andropauzy zmienia się praca układu hormonalnego. Za trądzik w tym czasie odpowiadają w dużej mierze wahania hormonów płciowych. Zmienia się typ owłosienia na ciele, skóra może wydzielać nadmierne ilości sebum, co w połączeniu ze zmianą głębszych struktur czasem prowadzi do pojawiania się podskórnych, bolesnych wyprysków. 

Jakie są kluczowe zasady dbania o cerę dojrzałą?

W trakcie oraz po zakończeniu menopauzy, skóra wrażliwa wymaga starannej pielęgnacji. Czasem konieczne jest wdrożenie nowych kosmetyków, zmiana przyzwyczajeń czy uważniejsze wykonywania pewnych zabiegów. 

Przeczytaj również:  Wycieczka w naturę – jakie auto terenowe kupić?

Skóra w tym wieku zwykle jest mocniej przesuszona i bardziej wrażliwa. Widoczne stają się także zmarszczki, których wcześniej nie było. Chcąc jak najdłużej zachować świeży oraz promienny wygląd, należy przede wszystkim stosować wysokiej jakości kremy z filtrem oraz preparaty nawilżające. 

Warto dodatkowo zadbać o natłuszczenie oraz odżywienie cery, ponieważ w okresie menopauzy samo delikatne nawilżenie może okazać się niewystarczające. 

Cerę dojrzałą należy oczywiście oczyszczać i złuszczać. Ze względu na jej delikatną strukturę, konieczne jest sięganie jedynie po łagodne preparaty. 

Nawet jeśli wcześniej pomijało się pewne kroki, przy skórze dojrzałej warto pamiętać o tonizowaniu oraz używaniu serum. To tylko kilka minut dłużej, a efekty będą widoczne już po kilku dniach. 

Prawidłowa pielęgnacja cery w tym wieku powinna być także wzbogacona o kremy z witaminą C oraz retinolem. 

Czego warto unikać, mając cerę problematyczną?

Cera dojrzała bywa skłonna do przebarwień, podrażnień i trudnych do usunięcia wyprysków. W tym okresie należy szczególnie skrupulatnie dbać o poprawne oczyszczanie oraz bogate nawilżanie. 

Nie chcąc doprowadzić do powstania trwałych zmian oraz blizn, nie można pomijać porannej i wieczornej pielęgnacji. To, co wybaczała czasem młoda skóra, będzie widoczne przy cerze dojrzałej. 

Domowe zabiegi pielęgnacyjne dla cery dojrzałej 

Skóra dojrzała, skóra po menopauzie jest przede wszystkim cienka, sucha oraz mało elastyczna. Wszystkie stosowane kosmetyki oraz zabiegi pielęgnacyjne powinny przeciwdziałać tym procesom. 

Preparaty mające opóźnić starzenia oraz wiotczenie skóry powinny zawierać retinol, który wykazuje działanie stymulujące syntezę nowych włókien kolagenowych. Doskonale sprawdzą się także maski zawierające witaminę C, mającą za zadanie rozjaśnić przebarwienia. 

Mając cerę dojrzałą, można posiłkować się także maseczkami przygotowanymi w domu. Składniki mające pozytywny wpływ na delikatną skórę to przede wszystkim oleje, miód, jogurt oraz awokado. 

Przeczytaj również:  Alkohol a sport — jaki wpływ na aktywność fizyczną ma alkohol?

Warto pamiętać także o diecie bogatej w owoce i warzywa, a także nasiona oraz orzechy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *