Antykoncepcja hormonalna — czy wpływa na kondycję?

Antykoncepcja hormonalna — czy wpływa na kondycję?

Antykoncepcja hormonalna to bardzo chętnie stosowany środek na zapobieganie ciąży. Ten rodzaj zabezpieczenia ma wiele zalet, ale nie jest wolny także od wad. Czy stosowanie antykoncepcji hormonalnej ma wpływ na kondycję?

Antykoncepcja hormonalna — trudne początki

Stosowanie środków antykoncepcji hormonalnej może powodować wystąpienie skutków ubocznych. Najczęściej trudności występują na początku stosowania tego rodzaju antykoncepcji. Wówczas kobieta może odczuwać bóle głowy, mieć mniejszą ochotę na zbliżenia, być drażliwa. Kolejne typowe dolegliwości to brak energii spowodowany obniżeniem nastroju, nudności i bóle piersi. Takie objawy są normalne, ale trzeba pamiętać, że organizm przyzwyczaja się do hormonów i po około 3 miesiącach nieprzyjemne dolegliwości powinny ustąpić. Jeśli tak się nie dzieje, trzeba zgłosić się do lekarza i poprosić o zmianę antykoncepcji hormonalnej.

Antykoncepcja hormonalna a kondycja

Czy antykoncepcja hormonalna może w jakiś sposób wpływać na kondycję? Okazuje się, że nieprzyjemne dolegliwości związane z rozpoczęciem przyjmowania takich środków mogą wpływać na kondycję. Jeśli bowiem kobieta czuje się źle i nie ma ochoty na aktywność fizyczną, wówczas sprawność i kondycja pogarsza się. Jeśli dochodzi do tego zły nawyk zajadania złego samopoczucia niezdrowym jedzeniem, pogarsza się nie tylko kondycja, ale także masa ciała zwiększa się. Niektóre kobiety zauważają także, że stosowanie niektórych metod antykoncepcji hormonalnej powoduje problemy związane z trawieniem. W takiej sytuacji może być trudno zadbać o zdrową dietę i regularną aktywność fizyczną, a to powoduje tycie, pogorszenie kondycji i zdrowia. Czy można coś zrobić, aby antykoncepcja hormonalna nie powodowała nieprzyjemnych objawów? Okazuje się, że tak. Odpowiednie dobranie środków antykoncepcyjnych powinno rozwiązać problem.

Antykoncepcja na miarę potrzeb

Tabletki antykoncepcyjne, wkładki domaciczne, implanty podskórne, plastry, krążki dopochwowe i zastrzyki hormonalne, to środki antykoncepcji hormonalnej. Okazuje się więc, że istnieje wiele skutecznych sposobów na zapobieganie ciąży. Jeśli któraś z metod sprawia, że odczuwasz nieprzyjemne dolegliwości mimo długiego stosowania, warto skonsultować się z lekarzem i poprosić o zmianę środka. Jeśli na przykład przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne przez kilka miesięcy i wciąż odczuwasz nieprzyjemne dolegliwości, poproś lekarza o przepisanie innych tabletek. Odpowiednio dobrana antykoncepcja hormonalna nie jest uciążliwa dla kobiety, która ją stosuje.

Przeczytaj również:  Medale odlewane na zamówienie, na sportowe zawody nordic walking

Regularne wizyty u ginekologa są bardzo ważne. Warto wybrać specjalistę, który przykłada się do swojej pracy. Jeśli lekarz wypisuje Ci receptę bez odpowiednich badań i bez przeprowadzenia obszernego wywiadu lekarskiego, lepiej zdecydować się na zmianę ginekologa. Środki antykoncepcji hormonalnej powinny być dopasowane do organizmu. Odpowiednie badania i wywiad lekarski to bardzo ważne aspekty, o których nie powinien zapominać ginekolog godny polecenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *