Nordic walking cieszy się coraz większą popularniejszą. I nic w tym dziwnego, bo wystarczy mieć kije, buty i odpowiednią odzież. Potem wychodzimy i zachowują odpowiednią technikę chodzenia, uprawiamy tę dyscyplinę.
Dobór odpowiednich kijków
Chodzenie z kijkami wydaje się najprostszą czynnością na świecie, Co może być w tym skomplikowanego? Okazuje się jednak, że nie jest to tak łatwe. Należy odpowiednio synchronizować kroki z ruchami rąk i dobrze obchodzić się z kijkami. Dlatego właśnie musza być one odpowiednio dobrane.
Długość kijka do nordic walkingu
Należy dopasować długość do wzrostu osoby, która będzie z nich korzystać. Osoby początkujące mnożą swój wzrost przez 0,68, a osoby zaawansowane przez 0,72. Jeśli chodzi o kijki stałej długości, to należy zaokrąglić liczbę do 5 cm.
Niektórzy stawiają także na wyczucie. Ustawiamy kijek pionowo przed ciałem, łokieć blisko, kolano pod katem 90 st. Lub większym.
Kijki o stałej czy regulowanej długości
Podczas zakupów można wybrać:
- Kijki o stałej długości
- Kijki teleskopowe z regulacją
- Kijki kompaktowe trzyczęściowe
Wszystkie trzy opcje są dobre i należy je jedynie dopasować do własnych preferencji.
Kijki o stałej długości
Są przeznaczone przede wszystkim dla osób, które mają już za sobą kilka lekcji i zachowują prawidłową technikę podczas chorzenia. Takie kijki nadają się najbardziej do regularnego chodzenia. Ich zaletami są:
- Dłuższa żywotność
- Stabilność
- Mała waga
- Brak wibracji
Trzeba jednak podczas zakupów zadbać, że na pewno dobraliśmy odpowiedni kijek dla siebie. Musimy także wziąć pod uwagę to że z czasem, gdy nasz krok stanie się dłuższy, możemy potrzebować dłuższych kijków. Dzięki temu będziemy czerpać więcej radości z chodzenia.
Regulowane kijki do nordic walkingu
Te natomiast nadają się dobrze dla początkujących, którzy dopiero poznają techniki i mają różne treningi. Łatwiej jest wtedy dopasować długość i szukać odpowiedniego wariantu dla siebie. Sporą zaletą jest tutaj elastyczność.
Można wybrać kijki wysuwane lub teleskopowe. Te pierwsze są bardziej stabilne, mniej wibrują, a regulacje jest u nich blisko uchwytu. Teleskopowe natomiast są składane, dzięki czemu łatwiej możemy je ze sobą zabrać w podróż. Składają się z 3 części i mają 2 punkty regulacji. Jednak przenoszą wibracje.
Z pewnością te kijki sprawiają, że nie przejmujemy się ich długością, możemy ją bowiem dostosowywać zależnie od terenu i własnych preferencji i jedna para może być używana przez wiele osób.
Regulacja jednak sprawia, że kijki stają się cięższe i droższe. Ważne jest bowiem to, by mechanizmy, które blokują, zostały dobrze wykonane.
Materiał wykonania kijków
Kijki są przeważnie robione z aluminium lub mieszanki karbonu i włókna szklanego. Aluminiowe dają większą nośność i są trwalsze, a do tego elastyczne i miękkie, co sprawia, że lepiej je wyczuwamy i mamy większą świadomość ruchu oraz własnego ciała. Karbonowe są lżejsze i pozwalają na przenoszenie większego obciążenia. Są sztywne i mniej odporne na zadrapania czy uderzenia, a do tego mniej trwałe.
Zanim zrobimy zakupy warto skupić się jeszcze na takich sprawach jak:
- Lżejsze kijki – są o wiele lepsze, choć droższe i jednocześnie mniej trwałe
- Marka – lepiej stawiać na markowe i sprawdzone kijki, które nas nie zawiodą
- Podczas podróży – mogą przydać się dobrej jakości kijki teleskopowe
- Składki kijka – włókno szklane i aluminium najlepiej nadają się do rekreacyjnej aktywności, a karbon do innych
- Gumowe nóżki – muszą być dobrze dobrane, biorąc pod uwagę technikę, z jakiej planujemy korzystać
- Wygodne paski – muszą się łatwo odpinać i przypinać
Jak w każdym sporcie sprzęt ma znaczenie. Dlatego w nordic walkingu tak istotne są kijki. Szczególnie przekonamy się o tym, gdy sięgniemy po produkt gorszej jakości. Przez co uprawianie tej dyscypliny nie będzie dla nas tak radosne.
W każdym razie chodzenie z kijkami jest bezpieczną dyscypliną, dlatego warto z niej korzystać. Ponadto przynosi wiele korzyści naszemu zdrowiu. Warto zatem wziąć kijki, dobrane buty i ubranie, a potem ruszyć na spacer.