Nordic Walking Podkarpacie

Kijki nordic walking – jak dobrać

Kijki nordic walking - jak dobrać

Nordic walking cieszy się coraz większą popularniejszą. I nic w tym dziwnego, bo wystarczy mieć kije, buty i odpowiednią odzież. Potem wychodzimy i zachowują odpowiednią technikę chodzenia, uprawiamy tę dyscyplinę.

Dobór odpowiednich kijków

Chodzenie z kijkami wydaje się najprostszą czynnością na świecie, Co może być w tym skomplikowanego? Okazuje się jednak, że nie jest to tak łatwe. Należy odpowiednio synchronizować kroki z ruchami rąk i dobrze obchodzić się z kijkami. Dlatego właśnie musza być one odpowiednio dobrane.

Długość kijka do nordic walkingu

Należy dopasować długość do wzrostu osoby, która będzie z nich korzystać. Osoby początkujące mnożą swój wzrost przez 0,68, a osoby zaawansowane przez 0,72. Jeśli chodzi o kijki stałej długości, to należy zaokrąglić liczbę do 5 cm.

Niektórzy stawiają także na wyczucie. Ustawiamy kijek pionowo przed ciałem, łokieć blisko, kolano pod katem 90 st. Lub większym.

Kijki o stałej czy regulowanej długości

Podczas zakupów można wybrać:

Wszystkie trzy opcje są dobre i należy je jedynie dopasować do własnych preferencji.

Kijki o stałej długości

Są przeznaczone przede wszystkim dla osób, które mają już za sobą kilka lekcji i zachowują prawidłową technikę podczas chorzenia. Takie kijki nadają się najbardziej do regularnego chodzenia. Ich zaletami są:

Trzeba jednak podczas zakupów zadbać, że na pewno dobraliśmy odpowiedni kijek dla siebie. Musimy także wziąć pod uwagę to że z czasem, gdy nasz krok stanie się dłuższy, możemy potrzebować dłuższych kijków. Dzięki temu będziemy czerpać więcej radości z chodzenia.

Regulowane kijki do nordic walkingu

Te natomiast nadają się dobrze dla początkujących, którzy dopiero poznają techniki i mają różne treningi. Łatwiej jest wtedy dopasować długość i szukać odpowiedniego wariantu dla siebie. Sporą zaletą jest tutaj elastyczność.

Można wybrać kijki wysuwane lub teleskopowe. Te pierwsze są bardziej stabilne, mniej wibrują, a regulacje jest u nich blisko uchwytu. Teleskopowe natomiast są składane, dzięki czemu łatwiej możemy je ze sobą zabrać w podróż. Składają się z 3 części i mają 2 punkty regulacji. Jednak przenoszą wibracje.

Z pewnością te kijki sprawiają, że nie przejmujemy się ich długością, możemy ją bowiem dostosowywać zależnie od terenu i własnych preferencji i jedna para może być używana przez wiele osób.

Regulacja jednak sprawia, że kijki stają się cięższe i droższe. Ważne jest bowiem to, by mechanizmy, które blokują, zostały dobrze wykonane.

Materiał wykonania kijków

Kijki są przeważnie robione z aluminium lub mieszanki karbonu i włókna szklanego. Aluminiowe dają większą nośność i są trwalsze, a do tego elastyczne i miękkie, co sprawia, że lepiej je wyczuwamy i mamy większą świadomość ruchu oraz własnego ciała. Karbonowe są lżejsze i pozwalają na przenoszenie większego obciążenia. Są sztywne i mniej odporne na zadrapania czy uderzenia, a do tego mniej trwałe.

Zanim zrobimy zakupy warto skupić się jeszcze na takich sprawach jak:

Jak w każdym sporcie sprzęt ma znaczenie. Dlatego w nordic walkingu tak istotne są kijki. Szczególnie przekonamy się o tym, gdy sięgniemy po produkt gorszej jakości. Przez co uprawianie tej dyscypliny nie będzie dla nas tak radosne.

W każdym razie chodzenie z kijkami jest bezpieczną dyscypliną, dlatego warto z niej korzystać. Ponadto przynosi wiele korzyści naszemu zdrowiu. Warto zatem wziąć kijki, dobrane buty i ubranie, a potem ruszyć na spacer.

Exit mobile version