Nordic Walking Podkarpacie

Nordic walking – Jaką założyć czapkę na kijki

Nordic walking - Jaką założyć czapkę na kijki

Nordic walking - Jaką założyć czapkę na kijki

Niniejszy artykuł powstał dzięki wsparciu serwisu reprezentacjapolski.pl

W ostatnich latach chodzenie z kijami, czyli Nordic walking zrobiło się bardzo popularne. Do Nordic walking nie potrzeba specjalistycznego sprzętu. Jedynie na co należy zwrócić uwagę to dobór odpowiednich kijków. Jest to dyscyplina sportowa, którą może uprawiać każdy niezależnie od wieku. Można ją uprawiać wszędzie i o każdej porze roku. Jesienią i zimą ważne jest zadbanie o odpowiedni ubiór i nakrycie głowy.

Czym jest Nordic Walking – krótka informacja

Nordic walking to nic innego jak szybki marsz z kijkami. Dyscyplina została wymyślona przez Finów i bardzo szybko zdobyła popularność na całym świecie. Nordic walking angażuje 90% naszych mięśni. Daje podobne korzyści, jak bieganie,  ale nie obciąża stawów. Podczas uprawiania nordic walking zaangażowane zostaje wiele grup mięśniowych. Naprzemienna praca rąk i nóg angażuje do pracy niemal całe ciało. To doskonała forma aktywności fizycznej dla osób, które chciałyby popracować nad formą i kondycją. To idealny sport dla osób, które przez większość godzin spędzają za biurkiem.

Korzyści z uprawiania Nordic walking

Spacer z kijami niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. To idealny sport dla osób, które mają problemy ze stawami czy kręgosłupem. Udowodniono,  że chodzenie z kijkami niesie ze sobą więcej zalet, niż zwykły spacer. Regularna aktywność fizyczna pomaga zredukować tkankę tłuszczową, przyspiesza metabolizm i chroni przed otyłością. To idealny sport, by rozpocząć swoją przygodę z aktywnością fizyczną.

Dodatkowo regularna aktywność fizyczna poprawia działanie układu krążenia. Ciało jest lepiej dotlenione, a co za tym idzie serce lepiej pracuje. Zaletą Nordic Walkingu jest także niewątpliwie spadek poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów. Zapobiega również osteoporozie, wzmacniając struktury kości.

Poza tym, jak każda aktywność fizyczna wpływa na poprawę samopoczucia. Zwiększa produkcję endorfin, nazywanych też „hormonami szczęścia”. Podczas trzydziestominutowego spaceru można zredukować stres i negatywne napięcie w całym ciele.

Jaką założyć czapkę na kijki?

Nordic walking to dyscyplina sportowa, którą może uprawiać każdy, o każdej porze roku. Jesienią i zimą nie musimy chować kijków do piwnicy. Wystarczy odpowiedni ubiór. W zimniejsze pory roku należy zaopatrzyć się w dobrą bieliznę termoaktywną, odpowiednie buty i czapkę.

Kiedy wybierzemy odpowiednie kijki do Nordic walking, musimy pomyśleć o odpowiednim ubiorze. Wiosną i latem wystarczą spodnie dresowe i zwykły tshirt czy bluza. Jesienią i zimą należy marze skompletować odzież. Bardzo ważne jest odpowiednie obuwie. Buty powinny mieć grubą podeszwę, dzięki czemu stopa nie będzie odczuwała nierówności na drodze, a gdy spacerujesz w lesie nie odczuje kamyków wbijających się w stopę. Podeszwa musi być elastyczna i pasowana do profilu stopy. To zapewni komfort podczas długich spacerów z kijami. Cholewka nie powinna sięgać za kostkę, by nie usztywnić nogi.

Jesienią i zimą, ubranie powinno składać się z 3 warstw. Warstwa pierwsza to bielizna termoaktywna. Pozwala ona na zapewnienie odpowiedniej termoizolacji. Jej zadaniem jest uwalnianie wilgoci oraz hamowanie nieprzyjemnych zapachów. Druga warstwa to bluza sportowa lub polar. W zimowe dni lepiej sięgnąć po polar, który zapewni ochronę przed deszczem i wiatrem. Trzecią warstwę stanowić powinna kurtka, która ochroni przed wiatrem, deszczem i śniegiem. Najlepsza będzie kurtka typu softshell lub wiatrówka.

Jesienią i zimą należy również zadbać o nakrycie głowy. Jaką czapkę założyć na kijki? Najwięcej ciepła ucieka przez głowę, dlatego tak ważne jest odpowiednio dobrana czapka, która będzie izolowała przed zimnem. Czapka na kijki musi dobrze trzymać się głowy, podczas marszu nie może się przesuwać. Warto zwrócić uwagę na materiał, z którego czapka jest wykonana. Najlepiej sprawdzi się mikrofibra i poliester z domieszką spandexu.To sprawi, że czapka będzie przylegała do głowy, zapewniając komfort użytkowania i chroniąc przed zimnem. Czapka musi utrzymywać ciepło i odprowadzać wilgoć na zewnątrz.

Nordic walking to idealny sport na jesień i zimę. Pozwala pozostać w formie i zadbać o kondycję całego ciała. Dobór odpowiedniego ubrania pozwala być aktywnym przez cały rok. Podczas treningu Nordic walking zaangażujesz 90% mięśni, spalisz kalorie, a co najważniejsze poprawisz sobie humor.

Exit mobile version