Nordic walking niejednej osobie wydaje się prostych, nie wymagającym sportem. I częściowo może taki być, ale pod warunkiem, że najpierw nauczymy się prawidłowej techniki i odkryjemy, jak powinno się prawidłowo chodzić z kijkami.
Prezentowany artykuł jest dowodem owocnej współpracy z sportme.pl
Czym jest norgic walking?
Jest to sport, który pochodzi z Finlandii, a obecnie uprawia go ok. 20 mln ludzi. Jego szczególną zaletą jest to, że można go uprawiać wszędzie i o każdej porze roku. Ponadto chodzenie w różnych warunkach atmosferycznych wzmacnia układ odpornościowy.
Dzięki tej formie można poprawić koordynację ciała i wracać do aktywności po kontuzjach. Jest to dobra metoda na rekonwalescencję po udarach, w walce z Parkinsonem, a dodatkowo dobrze wpływa na korę mózgową.
Nordic walking to połączenie dobrych ćwiczeń z niskim ryzykiem odniesienia kontuzji. Jako że pozwala spalać dużo kalorii, można go porównać do biegania. Jednak nie nadwyręża tak stawów i dobrze nadaje się dla osób starszych, otyłych czy wracających do sprawności.
Na początek rozgrzewka
Każdy trening zaczyna się od porządnej rozgrzewki. Zwłaszcza jest to ważne, gdy wracamy do sportu po kontuzji, mamy nadwagę lub problemy z kondycją. Na początek skupiamy się na ramionach i plecach. Wystarczą dynamiczne ruchy rak w przód i tył jak podczas marszu. Potem wymachy ramion, rozgrzewka szyi i karku. Na koniec kolana, kostki i łydki.
Po 5 minutach rozgrzewki można rozpocząć marsz. Dzięki niej chronimy ciało przed urazami (zwłaszcza w przypadku słabej kondycji), a do tego pozwalamy na to, by ruchy stały się precyzyjniejsze. Wysiłek będzie przyjemniejszy, a ponadto nie będziemy mieli zakwasów.
Jak prawidłowo chodzić?
Należy przyjąć wyprostowaną postawę, a podczas marszu zawsze patrzeć przed siebie i tylko kątem oka obserwować podłoże. Ważne jest rozluźnienie. Opuszczamy ramiona. Kijki zawsze trzymamy blisko ciała, ale nie sprawiamy, by się plątały i wpadały pod nogi. Powinny stać się przedłużeniem rąk.
Jeśli to nasz pierwszy raz, to warto zacząć od zwykłego marszu. Kijki mocujemy do dłoni i pozwalamy im trzeć o podłoże (nie trzymamy ich). następnym krokiem są odpowiednie ruchy: prawa ręka, lewa noga i na odwrót.
Potem bierzemy kijki w ręce pod katem 45 st. Skierowane do tyłu. Łokcie blisko ciała, ramiona luźne. Przy każdym kroku popychamy kijki do tyłu, opierając się na pasku lub rękawiczce. Krok do przodu, przeciwna ręka wyprostowana do przodu. I tak na przemian. Kijek wypuszczamy, gdy ręka mija biodro
Dzięki kijkom odciążamy kręgosłup i mięśnie nóg. Kiedy wbijamy je lub opieramy o ziemię, łapiemy je pewnym ruchem. Ruch powinien być naturalny, dzięki pracy całego ramienia. Groty kijów zawsze powinny być skierowane do tyłu. Odpychamy kij do tyłu, tworząc linię z wyprostowanym ramieniem. W ruch należy zaangażować biodra i tułów.
Gdy nabieramy wprawy, możemy wydłużać krok, ale pamiętajmy przy tym o tym, by był pewny i sprężysty.
Ruch stopy idzie od pięt do palców. Nie powinniśmy się bać odbijać od kijków i wydłużać krok. Dzięki temu jest większa praca rąk, a trening zabiera intensywności. Najważniejsze jest jednak utrzymywanie wyprostowanych, rozluźnionych ramion i trzymanie kijów za ciałem.
Dzięki regularnym treningom wzmacniamy górną część ciała. Ćwiczenia nie sprawią, że zredukujemy tkankę tłuszczową czy ujędrnimy ciało. Jeśli chcesz przyspieszyć, pochyl się, a wyprostuj, pragnąc zwolnić.
Uspokojenie ciała po treningu
Przed rozpoczęciem treningu powinniśmy pamiętać o rozgrzewce, która przygotuje nasze ciało do czekającego go wysiłku. Jednak po zakończeniu treningu warto zadbać o uspokojenie ciała oraz jego schłodzenie.
Na początek powinniśmy wykonać kilka ćwiczeń rozciągających, dzięki którym zadbamy o lepszą i szybką regenerację zmęczonych mięśni. A to przyczyni się do poprawy ich elastyczności. Taki nawyk sprawi, że zapobiegniemy urazom i kontuzjom w przyszłości.
Dobrym pomysłem jest też korzystanie z sesji z rolką, która może zadziałać jako masaż, a także poprawia i przyspiesza regenerację ciała.
Nordic walking może stać się dla nas nową formą aktywności na każdy dzień roku.