Nordic Walking Park Podkarpacie Centrum

Liczniki internetowe
Idź do spisu treści

Menu główne

Nordic Walking w Sportowej Dolinie Gminy Jarosław

Nordic Walking w Sportowej Dolinie  Gminy Jarosław


  11 listopada w całym kraju odbywały się różne uroczystości związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. W Gminie Jarosław dzień ten stał się okazją do oficjalnego otwarcia sieci tras Nordic Walking Sportowa Dolina Gminy Jarosław i organizacji rajdu w celu propagowania nordic walkingu jako dyscypliny sportu dla ludzi w każdym wieku.
  Impreza rozpoczęła się    uroczystą akademią okolicznościową przygotowaną przez dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Muninie. Program artystyczny opowiadał o historii kraju i narodu polskiego. Następnie Wójt Gminy wraz z Dyrekcją Szkoły i młodzieżą złożyli kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki - patrona Szkoły. Po zakończeniu części artystycznej młodzież z Gimnazjum wyruszyła wraz z resztą uczestników na trasy nordic walking. W rajdzie uczestniczyło ok. 80 osób w różnym wieku. Marsz rozpoczął się przy szkole w Muninie, a zakończył się  pod pomnikiem ofiar I i II Wojny Światowej w Morawsku, gdzie zostały złożone kwiaty przez uczestników rajdu. Na uczestników rajdu czekał już ciepły posiłek i wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku, które rozpalili strażacy z OSP. Poczęstunek przygotowały  panie   ze Stowarzyszenia "Razem     w przyszłość" z Morawska.  
Aktywny sposób uczczenia  Święta niepodległości spodobał się uczestnikom imprezy, dzięki czemu  będzie on kontynuowany w kolejnych latach.
Nordic Walking jest ciekawą i przyjemną formą odpoczynku. Polega on na marszu ze specjalnie do tego przystosowanymi kijami. Niektórym może się wydawać, że jest to sport nowy, jednak jego początki datuje się na lata dwudzieste XX wieku. Wtedy była to forma treningu dla narciarzy biegowych. Obecnie trenować może każdy a sam Nordic Walking ma trzy poziomy aktywności - zdrowotny, fitness, sportowy. Podczas Nordic Walking osoba uprawiająca ten rodzaj aktywności angażuje do wysiłku większość mięśni ciała. Pracują one zupełnie inaczej niż podczas zwykłego marszu. Są bardziej wzmocnione, zwłaszcza ramiona, które stają się mocniejsze i bardziej wytrzymałe. Po intensywnych ćwiczeniach podczas takich spacerów, jesteśmy w stanie z większą łatwością, wchodzić na wzgórza a co najważniejsze Nordic Walking pozwala spalać nieco więcej kalorii niż podczas chodzenia. Jak się więc okazuje, można go uznać za dobrą formę odchudzania- zrzucenia zbędnych kilogramów.     Kije do Nordic Walking mają bardzo wiele zalet, między innymi odciążają stawy, które zwłaszcza u osób starszych mogą być nadwyrężone i schorowane.    
Zapraszamy wszystkich, którzy lubią aktywny wypoczynek na trasy nordic walking w Sportowej Dolinie Gminy Jarosław.  

                                                                                                                     Zdzisława Kiełtyka

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego